Porady

Nożyce elektryczne do żywopłotu – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Nożyce elektryczne do żywopłotu – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jeśli chce się urządzić ogród we francuskim stylu, to niezbędne jest formowanie znajdujących się w nim roślin, zarówno iglaków, jak i żywopłotów liściastych. Dziś zajmiemy się charakterystyką sprzętu, który pomaga wykonać te czynności szybko i sprawnie. Zatem jakie parametry i cechy powinny zwrócić naszą uwagę przy wyborze nożyc elektrycznych do żywopłotu?

Po pierwsze: moc i moment obrotowy

Najistotniejsze w szybkości wykonywanej pracy, nawet w przypadku grubszych zdrewniałych gałęzi jest dobranie nożyc do żywopłotu o odpowiedniej mocy. Jeśli żywopłot jest długi i do tego posiada zgrubiałe elementy to moc powinna być jak największa. Podobnie rzecz ma się z momentem obrotowym, dzięki któremu ostrza przecinają w krótkim czasie dużą gałąź.

Po drugie: waga i uchwyt

Jeśli już mamy dobrane urządzenie pod względem mocy, to należałoby kilka o podobnych parametrach porównać pod względem wagi. Oczywiście nożyce do żywopłotu powinny być jak najlżejsze. Istotne znaczenie ma także ergonomiczny uchwyt. Może być on ruchomy, co umożliwia pracę zarówno w poziomie, jak i w pionie. Z kolei wyposażenie w odboje zapobiega kontuzjom stawów. Dzięki temu przycinanie nawet w trudno dostępnych miejscach nie będzie stanowiło problemu.

Po trzecie: ostrze

Ważna jest także budowa samego ostrza. Ząbki mogą znajdować się po jednej lub po dwóch stronach. Nożyce elektryczne do żywopłotu z dwustronnym ostrzem pozwolą wykonać pracę szybciej i sprawdzą się w sytuacji, gdy żywopłotom nadaje się geometryczne, np. schodkowe formy. Takie urządzenie generuje mniejszą ilość wibracji. Dzięki temu precyzyjne cięcie można wykonywać nawet przez kilka godzin bez znacznego zmęczenia mięśni rąk. Jeśli Twój żywopłot jest płaski, to najlepszym wyborem będą nożyce do żywopłotu z jednostronnym ostrzem. Równe cięcie wykonuje się nim szybciej i nie ma problemu z uzyskaniem symetrycznej powierzchni. Warto zwrócić uwagę na to czy ostrza w nożycach do żywopłotu są wymienne, gdyż można znaleźć takie urządzenia. Wiadomo, że regularna praca ogrodnicza sprawia, że każde ostrze z czasem się tępi, dlatego ten czynnik może mieć istotne znaczenie przy wyborze. Praca z tępym ostrzem sprawia, że rani ono roślinę, gdyż pozostawia niedocięte fragmenty. Również rodzaj materiału z jakiego zostały wykonane nożyce elektryczne do żywopłotu ma znaczenie. Powinny być wykonane ze stali nierdzewnej lub węglowej. Najlepszej jakości są ostrza wycinane laserowo i wyszlifowane metodą diamentową.

Po czwarte: elektryczne lub akumulatorowe

Rodzaj nożyc do żywopłotu wśród modeli elektrycznych zależny jest od dostępu do źródła prądu. Można wybierać te działające na akumulator i ładowane w gniazdku, które można użytkować do wyczerpania się baterii. Z pewnością ich zaletą jest fakt, że nie ogranicza nas żaden kabel. W związku z tym bez problemu możemy dotrzeć w trudno dostępne miejsca. Jednak niestety czas pracy jest tutaj limitowany przez żywotność akumulatora. Dlatego wiele osób decyduje się na tradycyjne modele elektryczne. Wystarczy dokupić długi przedłużacz, by poprowadzić prąd z domu do ogródka. Z pewnością takie nożyce do żywopłotu sprawdzają się do średniej wielkości ogródków.

Po piąte: głośność pracy i obecność wysięgnika

Istotnym czynnikiem jest również głośność pracy. Wprawdzie prace w ogrodzie możemy wykonywać w wygłuszających słuchawkach i okularach, co sprawia, że nasze zmysły wzroku i słuchu są chronione. Niemniej jednak warto porównać ze sobą poszczególne modele pod względem decybeli jakie wytwarzają przy pracy na największych obrotach. Dla tych, którzy przycinają nożycami nie tylko żywopłoty, ale również choinki istotne znaczenie może mieć obecność wysięgnika. Dzięki niemu można ciąć wierzchołki znajdujące się na znacznej wysokości. Takie urządzenia można użytkować w trybie z wysięgnikiem i bez niego.

Wybór nożyc elektrycznych do żywopłotu jest naprawdę szeroki. Warto pamiętać o tym, że w pracy najważniejsze jest BHP i zwracać uwagę na elementy, które je zapewniają, takie jak choćby dwuręczny wyłącznik bezpieczeństwa. Istotne znaczenie ma również wykonanie uchwytu z materiału zapewniającego pewny chwyt, a także nie wyślizgiwanie się urządzenia.

Similar Posts