Porady

5 najważniejszych zasad w stylu boho

5 najważniejszych zasad w stylu boho

Nieszablonowy i pełen fantazji styl boho znów jest popularny. Przeplatające się w nim motywy etniczne oraz szczypta artystycznego polotu wnoszą do naszych wnętrz odrobinę niewymuszonego uroku i swobody. Jak urządzić mieszkanie w stylu boho? Oto 5 najważniejszych zasad!

O istocie stylu boho wiele mówi sama jego nazwa. Termin ten pochodzi od francuskiego la bohème, odnoszącego się do paryskiej cyganerii artystycznej, do której w XIX wieku należeli literaci, muzycy oraz malarze. W ich twórczości pobrzmiewała fascynacja innymi kulturami, postulat wolności oraz odrzucenia sztywnych norm społecznych. Dziś taki właśnie jest styl boho – niesztampowy i stworzony do wyrażania własnego „ja”.

Styl boho we wnętrzach – na czym to polega?

Boho to przeciwieństwo stylu skandynawskiego i minimalistycznego. W odróżnieniu od nich nie stroni od łączenia pozornie niepasujących do siebie elementów i wyrazistych kolorów. Jest to styl nieco frywolny, wolny od reguł, dający przestrzeń do wyrażania siebie. Powinien więc spodobać się indywidualistom, estetom i ludziom poszukującym niebanalnych rozwiązań.

Mieszkania urządzone w nurcie boho będą pełne kolorów i dodatków. Pojawią się w nich naturalne materiały, etniczne wzory oraz barwy ziemi. Do tego plecione kosze z wikliny, obrazy i figurki nawiązujące do sztuki ludowej. Wnętrze boho powinno być przytulne, a jednocześnie pełne pozytywnej energii i inspiracji.

Najważniejsze cechy stylu boho

Styl boho stroni od sztywnych zasad i konwencji aranżacyjnych, przez co trudno wymienić jego stałe wyznaczniki. Są jednak pewne motywy powtarzające się w aranżacjach boho, które mogą posłużyć za inspirację.

1. Boho, czyli wyraziste kolory

Typowe dla stylu boho są wyraziste kolory. Nasycone odcienie rubinu, wina czy turkusu mają nawiązywać do estetyki orientalnej, wnosić do wnętrza więcej charakteru i ekstrawagancji. Ich dobór i rozmieszczenie zależą wyłącznie od nas. Krzykliwe barwy mogą być również dodatkiem do tła w kolorach ziemi. Styl boho lubi głębokie brązy, zielenie i szarości, pośród których świetnie prezentują się akcesoria w kolorze turkusowym, purpurowym czy pomarańczowym.

2. Bogactwo wzorów i ornamentów

Styl boho to także bogate wzornictwo inspirowane motywami etnicznymi. Takie aranżacje często pełne są orientalnych ornamentów, zdobień czy arabesek. W zależności od tego, jaki rodzaj boho wybierzemy, we wnętrzach mogą pojawić się także dywany w geometryczne wzory, wzorzyste tapety czy zasłony. Całość powinna tworzyć oryginalny miszmasz, stylowo łączący elementy zaczerpnięte z różnych kultur i konwencji.

3. Meble w stylu boho

Meble i akcesoria w stylu boho powinny być wyjątkowe i niepowtarzalne. Nie znaczy to jednak, że wszystkie muszą pochodzić z antykwariatów. Takie stare perełki możemy spokojnie łączyć z nowymi sprzętami, takimi tak wygodna kanapa czy funkcjonalne meble na wymiar. Wybierając je, pamiętajmy tylko, że styl boho lubi oryginalne, zaokrąglone kształty, przepastne fotele i miękkie siedziska. W salonie nie może zabraknąć niskich puf, a w kuchni ławek i drewnianych krzeseł. Ciekawym dodatkiem będą również krzesła z wikliny czy hamak.

4. Materiały – kwintesencja stylu boho

We wnętrzach boho to materiały odgrywają kluczową rolę. Na fotelach i kanapie nie może zabraknąć wzorzystych pledów, dekoracyjnych narzut i poduszek. Typowe dla stylu są także makramowe dekoracje na ścianach, na przykład we wzór hinduskiej mandali. Charakter wnętrza podkreślą także naturalne materiały, takie jak heban, mahoń czy palisander. Możemy wykorzystać również akcesoria z wikliny, rattanu czy trawy morskiej, które przełamią ciężar cięższych drewnianych mebli.

5. Detale i akcesoria typowe dla stylu boho

Aranżację typu boho łatwo stworzyć za pomocą odpowiednich dodatków, podkreślających swobodny charakter wnętrza. Charakterystyczne dla tego stylu będą wzorzyste pledy, poduszki, a także ciekawie wykończone dywaniki. Pasują tu też pamiątki z dalekich wypraw, na przykład egzotyczne figurki, maski, świeczniki czy wazony z motywami etnicznymi. Nieodzowne dla aranżacji boho są także rośliny. W mieszkaniu powinny pojawić się obszerne donice z figowcami lub drzewkami bonsai oraz kwietniki z paprociami czy innymi wiszącymi roślinami.

Similar Posts