Porady

Jak wybrać odpowiednią farbę wodną?

Jak wybrać odpowiednią farbę wodną?

Łatwe w użytku farby wodne (wodorozcieńczalne) to bardzo szeroka grupa produktów odpowiednich do wielu zastosowań. Ich zróżnicowane właściwości i przeznaczenie sprawiają, że wybór właściwego produktu nie zawsze jest oczywisty. Co warto wiedzieć o farbach wodnych i ich typach? Jaki środek wybrać do określonych prac?

Farby wodne – co to takiego?

Farby wodne to inaczej farby wodorozcieńczalne. Są to wodne  dyspersje  odpowiednio przygotowanego polimeru (np. kopolimeru akrylowego) cechującego się wieloma cechami, które zapewniają właściwości fizykomechaniczne powłoki, pod warunkiem optymalnego doboru pozostałych składników. . Idealnie nadają się do amatorskiego zastosowania, ponieważ nie wymagają korzystania z rozpuszczalników, szybko schną i nie generują toksycznych oparów. Są łatwe w użytku, dobrze się rozprowadzają i ze względu na brak szkodliwych składników są przyjazne dla środowiska.

To właśnie farbą wodną najczęściej maluje się ściany w mieszkaniu. Wśród produktów tego typu znaleźć można jednak takie o innym przeznaczeniu. 

Farby wodne – rodzaje i ich właściwości

Wyróżnia się kilka rodzajów farb wodnych. 

  • Farby lateksowe należą do najdroższych. Są bardzo trwałe, odporne na działanie promieni słonecznych i wody. Można ich używać w łazienkach, kuchniach i na elewacjach. Tworzą bardzo estetyczne, gładkie i trwałe powierzchnie.
  • Farby akrylowe zalicza się do najpopularniejszych i najbardziej wszechstronnych. Są odporne na zmywanie, a więc bardzo praktyczne. Przepuszczają parę wodną, bardzo dobrze kryją różne nawierzchnie. Mogą być stosowane również na zewnątrz.
  • Farby winylowe stosuje się przede wszystkim do malowania takich nawierzchni, jak tynki, beton, cegła, płyty g-k czy drewno. Dość łatwo się je czyści, chociaż przy intensywnym szorowaniu mogą się zmywać.
  • Farby akrylowo-lateksowe są bardzo odporne dzięki połączeniu twardego akrylu i elastycznego lateksu. Idealnie nadają się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności oraz narażonych na częste zabrudzenia.
  • Farby winylowo-akrylowe tworzą gładką, paroprzepuszczalną warstwę, dobrze kryją i są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej stosuje się je do tynków, betonu, cegły oraz płyt g-k.

Jak widać, każdy rodzaj farb wodnych ma nieco inne zastosowanie i zalety. Co więcej, istnieją specjalistyczne preparaty tego typu przeznaczone do różnych nawierzchni – np. farba wodna do metalu czy stolarki budowlanej. Dlatego zawsze należy zwracać uwagę na właściwości i przeznaczenie wybieranego produktu.

Farby wodne najczęściej są wykorzystywane do malowania ścian we wnętrzach, ale nadają się również do wielu innych zastosowań, w tym do metalu, posadzek betonowych, tynków itd.

Jak wybrać właściwy rodzaj farby wodnej?

Obecnie na rynku można znaleźć farby wodne do niemal dowolnego zastosowania – zarówno ogólnego (np. LOKRYMAL), jak i do grzejników (eko-RADIATOR), dachów z blachy ocynkowanej (eko-LOWICYN) czy stolarki budowlanej (eko-STOLMAL). Dlatego przy zakupie w pierwszej kolejności należy się kierować zaleceniami producenta. 

Poznaj farby wodne oferowane przez POLIFARB ŁÓDŹ: https://polifarb.lodz.pl/pl/11851-wodne

W przypadku malowania ścian trzeba brać pod uwagę odporność na wilgoć, zmywanie czy szorowanie, a także łatwość usuwania zabrudzeń. Ponadto bardzo ważna będzie estetyka. W niewymagających pomieszczeniach (jak np. sypialnia) bardzo dobrze sprawdzi się wodna farba akrylowa, natomiast w kuchni czy łazience potrzebna jest bardziej odporna powłoka, tworzona np. przez farbę lateksową. Warto również sprawdzić, jak kryjąca jest farba wodna i ile warstw trzeba zastosować do uzyskania pełnego krycia – szczególnie, jeśli przemalowujesz pomieszczenie na jaśniejszy kolor.

Similar Posts