Thuje to zdecydowanie najpopularniejsze iglaki w naszych ogrodach. Efektowny wygląd, stosunkowo nietrudna uprawa i szybki wzrost rośliny, to cechy charakterystyczne dla cenionych i popularnych żywotników. Wśród najchętniej sadzonych tuj, króluje bezsprzecznie Thuja Szmaragd, która dzięki swojemu atrakcyjnemu pokrojowi oraz soczystej barwie igieł wygląda równie pięknie zarówno jako żywopłot jak i jako osobny element wystroju ogrodu.
Thuja Szmaragd
Ta piękna, soczyście zielona tuja charakteryzuje się piękną barwą igieł i zwartym pokrojem o stożkowatym kształcie. Jak wszystkie tuje, również odmiana szmaragdowa jest krzewem zimozielonym, jednak w odróżnieniu od pozostałych odmian jej łuski nie brązowieją przed nastaniem zimy. Niewątpliwie zaletą tui szmaragdowej, tak szeroko docenianą przez jej wielbicieli jest fakt, że ten typ tui wytwarza jedynie skromną ilość dość małych szyszek, dzięki czemu jej walory estetyczne i dekoracyjne pozostają na tym samym, wysokim poziomie przez cały rok. Jest to także roślina dość szybko rosnąca. Przyrosty tui szmaragdowej mogą sięgać od 25 do 35 centymetrów rocznie, dzięki czemu już po kilku latach możemy cieszyć się w ogrodzie ponad dwumetrowym, tujowym żywopłotem. Ten typ tui jest często sadzony właśnie w tym celu – gęsta i zwarta budowa sprawia, że nasadzana w żywopłocie tuja szmaragdowa szybko tworzy nieprzejrzyste ściany, dając użytkownikom ogrodu cień i poczucie prywatności.
Thuja szmaragd – uprawa i pielęgnacja
Tuja szmaragdowa jest dość łatwą w uprawie rośliną, należy jednak spełnić pewne wymagania środowiskowe, aby dobrze rosła. Tuje lubią stanowiska słoneczne lub delikatnie ocienione, koniecznie osłonięte od mroźnych wiatrów. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna. Tuje źle się czują na podłożu piaskowym lub glinianym i będzie to widać dość szybko po zasadzeniu. Warto również pamiętać, że gleba powinna być o odczynie zbliżonym do kwaśnego. Thuje (https://poradnikogrodniczy.pl/tuja-szmaragd-thuja-occidentalis-smaragd.php) szmaragdowe dosyć dobrze znoszą zimę i mrozy. Warto jednak przed zimą obwiązać sznurkiem bardziej rozłożyste drzewka, bo większe opady śniegu osadzające się na gałęziach mogą je poważnie poodginać lub połamać. Latem z kolei należy mieć na uwadze fakt, że tuja, jako roślina o dość płytkim systemie korzeniowym jest wrażliwa na susze, dlatego dobrze jest regularnie i obficie ją podlewać, by nie traciła nic ze swych walorów estetycznych. W okresie wiosenno-letnim zaleca się również dodatkowe nawożenie preparatami przeznaczonymi dla roślin iglastych, co pozwoli tui uzupełnić wszystkie niedobory potrzebnych składników i odpowiednio przygotować się do zimy.
Kiedy sadzić tuje w ogrodzie?
Najłatwiej zasadzić tuje zakupione w donicach. Sadzonki doniczkowe można sadzić od wiosny do jesieni, unikając jednak najbardziej suchych i upalnych miesięcy letnich. Jeśli jednak mamy do czynienia z sadzonkami świeżo wykopanymi w szkółce, bądź takimi, których korzenie zostały jedynie zabezpieczone folią, najlepszym momentem na ich posadzenie będzie druga połowa lata lub wiosna. Osłabiony przez wykopanie system korzeni powinien mieć czas i możliwość do regeneracji przez nadchodzącą zimą. Tuje sadzone nie z doniczek warto też od razy wspomóc dodatkowym nawozem i nie należy zapominać o regularnym ich podlewaniu.
Bez względu na to, czy zdecydujemy się na tujowy żywopłot, szpaler wzdłuż drogi czy pojedyncze tuje dla ozdoby ogrodu, thuja szmaragd będzie pięknym elementem ogrodu. Jeśli zechcemy tylko poświęcić odrobinę czasu i energii na jej odpowiednią pielęgnację, z pewnością odwdzięczy się swoim urokiem.