Ogród

5 powodów, dla których warto zasadzić świdośliwy

5 powodów, dla których warto zasadzić świdośliwy

W polskich ogrodach spotkać można wiele roślin, w tym różnego rodzaju krzewy. Oprócz niezmiennie popularnych porzeczek i malin coraz częściej ogrodnicy sięgają po mniej typowe rozwiązania. W ostatnich latach do popularnych owoców dołączyły świdośliwy. O zaletach tej rośliny przekonasz po przeczytaniu poniższego artykułu, w którym zamieszczono 5 powodów, dla których świdośliwa powinna znaleźć się w Twoim ogrodzie.

Nietypowy wygląd

Wiele osób przywiązują ogromną wagę do estetycznego wyglądu swojego ogrodu. Jeżeli lubisz nietypowe, przyciągające wzrok rozwiązania, świdośliwy z pewnością spełnią Twoje wymagania. Wiosną krzew będzie cieszył Twoje oczy pięknymi białymi kwiatami, a latem zachwyci Cię owocami w różnych odcieniach niebieskiego i purpury.

Doskonały smak

Jedzenie świeżych owoców prosto z krzewu jest jedną z wielu przyjemności, z którymi kojarzy się lato. Również świdośliwy zapewnią Ci odpowiednią dawkę słodyczy. Co więcej, świdośliwa doskonale nadaje się także do przygotowywania przetworów. Pyszne konfitury i dżemy z pewnością sprawią Ci wiele przyjemności w czasie długich, zimowych wieczorów, gdy będziesz tęsknić za letnimi upałami.

Cenne składniki odżywcze

Owoce są powszechnie uważane za niezastąpione źródło witamin i składników odżywczych. Świdośliwy również mają pozytywny wpływ na organizm. Są bogate w antyoksydanty, witaminy z grupy B, potas oraz magnez. Zawierają także antocyjany, które zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów i cukrzycy. Spożywanie tych owoców pomoże Ci więc zachować zbilansowaną dietę oraz zwiększyć odporność.

Łatwa pielęgnacja

Kolejną zaletą świdośliwy jest jej łatwa pielęgnacja. Poradzą sobie z nią nawet początkujący ogrodnicy. Jest odporna na mrozy i choroby, a dodatkowo może zostać zasadzona w niemal każdej glebie. Aby cieszyć się owocami, wystarczy ją podlewać i regularnie przycinać.

Obfite plony

Opisując walory świdośliwy, warto także wspomnieć o tym, że jeden krzew zagwarantuje Ci naprawdę wiele owoców. Po 3-4 latach od zasadzenia, jego pędy będą wręcz uginały się od słodkich, dojrzałych jagód. Uważaj, aby w zbiorach nie uprzedziły Cię ptaki, które również doceniają walory smakowe i odżywcze tego owocu.

Świdośliwy wciąż nie są w Polsce tak popularne jak na przykład borówka amerykańska. Chociaż roślina ta ma naprawdę wiele zalet, wielu ogrodników po prostu nie zdaje sobie z tego sprawy. Mamy nadzieję, że powyższe 5 powodów przekonało Cię, że warto posadzić w swoim ogrodzie ten niedoceniony krzew i cieszyć się jego walorami.

Similar Posts