Ogród

Roboty koszące – czy warto kupić do ogrodu?

Roboty koszące - czy warto kupić do ogrodu?

Trawa potrafi rosnąć bardzo szybko, a znalezienie czasu na jej regularne koszenie jest czasami prawdziwym wyzwaniem. Poza tym czas wolny warto wykorzystać na cieszenie się piękną pogodą, zamiast nudzić się podczas koszenia trawy. Czy roboty koszące są rozwiązaniem idealnym? Poznaj wady i zalety automatycznych kosiarek.

Jak działa robot koszący?

Robot koszący przypomina nieco odkurzacz automatyczny: również funkcjonuje bez naszego stałego nadzoru. Obszar pracy urządzenia określany jest za pomocą przewodów umieszczonych pod ziemią. Robot koszący ma z góry określoną trasę i działa według algorytmu, który pozwala na skoszenie całego obszaru, bez wracania na już przystrzyżone miejsca.

Pierwsze tego typu profesjonalne modele oferowała marka Husqvarna już 30 lat temu. Obecnie producent wypuścił do sprzedaży znacznie nowocześniejsze modele i zdecydowanie są one warte polecenia. Eleganckie roboty koszące marki znajdziesz na stronie https://www.podlane.pl/roboty-husqvarna-cat-523.

Jakie są wady i zalety robotów koszących?

Roboty koszące są uważane za niezwykle praktyczne i naprawdę ciężko przejść obojętnie obok tych eleganckich, cichych maszyn. Jakie mają wady i zalety?

  • Najważniejszą zaletą jest oczywiście automatyczne działanie robotów koszących, które będą regularnie dbały o piękno naszego trawnika.

  • Roboty koszące są odporne na deszcz, więc mogą pracować nawet podczas brzydkiej pogody.

  • Automatyczne kosiarki mulczują trawę, czyli przycinają niewielkie fragmenty trawy, zostawiając je na Ziemi. W ten sposób trawnik jest dodatkowo nawożony.

  • Do wad robotów koszących możemy zaliczyć wysoką cenę.

Warto wspomnieć również o tym, że robot koszący musi najpierw “nauczyć się” terenu, by ostatecznie móc doskonale pielęgnować cały obszar. W przypadku skomplikowanych, nieregularnych działek nauka zajmuje trochę więcej czasu.

Jaki robot do koszenia trawy kupić?

W przypadku robotów koszących należy uważać na tak zwane chińskie podróbki. Musimy pogodzić się z faktem, że automatyczne kosiarki są drogie i jeśli któryś robot jest podejrzanie tani, to zwiastuje stratę pieniędzy. Warto inwestować w produkty godnych zaufania marek, jak wspomniana wyżej Husqvarna. Na uwagę zasługuje również niemiecka marka Gardena, której szeroką ofertę możesz znaleźć pod linkiem https://www.podlane.pl/roboty-gardena-cat-524.

Robot koszący powinien być na tyle wydajny, by bez problemów radzić sobie z określoną powierzchnią do skoszenia. Pod uwagę należy wziąć także rodzaj ostrzy, głośność działania, rozmiar, sposób sterowania, czy obecność funkcji dodatkowych, na przykład alarm zapobiegający kradzieży robota. Przykładem praktycznego robota ogrodowego jest właśnie model Gardena (https://www.podlane.pl/robot-sileno-life-1000-15102-gardena-id-1683), który potrafi skosić do 1000 m2 powierzchni i świetnie radzi sobie z wąskimi przejściami. Nowoczesna technologia SensorCut zapewnia równomierne koszenie całego obszaru, co gwarantuje piękny efekt wizualny.

Roboty koszące renomowanych producentów mają gwarancję, a w razie awarii nie ma problemów z zakupieniem części zamiennych. Zdecydowanie warto więc zapłacić za świetny automat do koszenia trawy i cieszyć się nim przez lata, niż dać się nabrać na pozorną okazję.

Similar Posts