We współczesnych zakładach stolarskich precyzja odgrywa ważniejszą rolę, niż kiedykolwiek wcześniej. Podczas produkcji desek czy listew nie może być mowy o nieścisłościach. Później bowiem, podczas wykorzystywania wyprodukowanych materiałów, wszystkie niedopatrzenia wychodzą na jaw. Dlatego właśnie obróbka drewna już praktycznie nigdy nie jest wykonywana za pomocą piły ręcznej. Dzisiaj dysponujemy o wiele bardziej zaawansowanymi urządzeniami. Sztandarowym tego przykładem są wielopiły do drewna.
Czym jest wielopiła?
Wielopiła należy do segmentu ciężkich maszyn stolarskich (zob. https://maszyny-stolarskie.com.pl/wielopily/). Jej działanie opiera się na wykorzystaniu więcej niż jednej piły tarczowej podczas obróbki drewna. Dzięki temu możliwe jest wykonanie długiego, prostego cięcia – bez możliwości przypadkowej zmiany kąta. Pozwala to na zachowanie najwyższego stopnia precyzji podczas pracy. Nieporównywalnego wręcz do cięcia za pomocą piły ręcznej. Nie ma co się więc dziwić temu, że wielopiły najprawdopodobniej na stałe już zastąpiły rozwiązania manualne.
Jakie są rodzaje wielopiły do drewna?
Istnieje wiele rodzajów wielopiły do drewna, z którymi można spotkać się w zakładach stolarskich. Jednym z najpopularniejszych podziałów jest ten na wielopiły jedno- i dwuwałowe. Jaka jest między nimi różnica?
-
Wielopiła jednowałowa posiada tylko jeden wał, na którym osadzone są tarcze. W związku z tym grubość deski, która może być cięta, jest bardziej ograniczona.
-
Wielopiły dwuwałowe z kolei posiadają dwa wały z tarczami – jeden górny, drugi dolny. Dzięki temu można ciąć nieco grubsze kawałki drewna. Nadal jednak możliwości nie są nieograniczone. Ostatecznie jednak to rozwiązanie jest bardzo funkcjonalne. To z nim najczęściej spotkamy się w profesjonalnych zakładach stolarskich.
Jak można się domyśleć, wielopiła dwuwałowa cieszy się większą popularnością. Ma to związek z tym, że z jej pomocą można wykonać wszystkie te prace, co w przypadku jednowałowej – a nawet więcej. Jej koszt jest oczywiście nieco wyższy – w perspektywie czasu jednak bez wątpienia opłacalny.
Dlaczego warto korzystać z wielopiły?
Wielopiły do drewna posiadają wiele zalet funkcjonalnych – jak chociażby możliwość jednoczesnej obróbki znacznie większej ilości surowca, niż w przypadku piły ręcznej. Oprócz tego są znacznie szybsze i nie występuje w ich przypadku ryzyko popełnienia błędu. Dokładność, efektywność i precyzja są zaś w dzisiejszym przemyśle stolarskim na wagę złota. Jest to jeden z głównych powodów, dla których tego typu maszyny wiodą prym w zakładach.