Porady

Jak dbać o bramy garażowe? Pielęgnacja i sposoby czyszczenia

Jak dbać o bramy garażowe? Pielęgnacja i sposoby czyszczenia

Brama garażowa jest jednym z istotnych elementem domowej zabudowy. Aby zachować jej wygląd i działanie w nienagannym stanie, należy pamiętać o regularnym czyszczeniu i konserwacji. By jak najdłużej cieszyć się dobrą kondycją bramy, warto wdrożyć szereg czynności, które wykonywane w odpowiedniej kolejności i z pewną regularnością przyniosą widoczne efekty. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami w dalszej treści artykułu! 

Jak często czyścić bramy garażowe? 

Na etapie budowy warto zadbać o to, aby brama została starannie wyczyszczona bezpośrednio po montażu, dzięki czemu już od początku wszystkie niezbędne elementy będą utrzymane w czystości. Prawidłowa konserwacja zapewni płynną pracę mechanizmu i sprawi, że nie pojawią się żadne niepożądane odgłosy tarcia, skrzypienia, zgrzytania itp. Jak często czyścić i konserwować bramę garażową? Z pewnością należy te zabiegi przeprowadzić po montażu bramy i zakończenia prac na budowie, a także minimum 2 razy do roku (najlepiej przed i po zimie) oraz za każdym razem, kiedy nagromadzenie kurzu i zanieczyszczeń sugeruje taką konieczność. 

Do czyszczenia i pielęgnacji bramy garażowej wystarczy sama woda. W przypadku mocniejszych zabrudzeń sprawdzą się środki czyszczące — w przypadku bramy lakierowanej rekomendujemy stosowanie szamponu samochodowego bez wosku. Jeśli chcemy wyczyścić folię drewnopodobną to najlepiej sięgnąć po łagodne płyny myjące, koniecznie bez zawartości alkoholu. Do mycia przydatna będzie również miękka gąbeczka, która nie będzie powodować otarć i zarysowań powierzchni. 

Konserwacja bram garażowych krok po kroku

W pierwszym etapie zaleca się wyczyścić miejsca, które uznawane są jako trudno dostępne, takie jak: zawiasy i prowadnice, nie doprowadzając przy tym do zbyt mocnego szorowania. Następnie należy umyć bramę łagodnym strumieniem wody lub łagodnym detergentem, niezawierającym w składzie substancji, które wchodziłyby w interakcje z materiałem, z którego została wykonana brama. W kolejnym kroku warto przeprowadzić konserwacje uszczelek – najlepiej używając wysokiej jakości środków silikonowych. Należy nawilżyć preparatem wszystkie uszczelki, a nadmiar preparatu zetrzeć ręcznikiem papierowym. Najlepiej sięgnąć po środek silikonowy stosowany do konserwacji uszczelek samochodowych. Czyste i zadbane uszczelki prowadnic będą charakteryzować się lepszym poślizgiem, a w rezultacie wolniej się zużyją. W ostatnim etapie należy posmarować zawiasy i trzpienie rolek, omijając przy tym prowadnice i bieżnie, a następnie zaaplikować smar półstały w otwory znajdujące się w zawiasach i uchwytach.

Podsumowanie

Garaż coraz częściej jest nieodłączną częścią niemal każdego domu. Planując budowę własnego, warto uwzględnić również aranżację właśnie takiej przestrzeni, służącej do przechowywania środków transportu, narzędzi itp. innych przedmiotów. Bramy garażowe są dostępne w różnych opcjach kolorystyki i wyglądu oraz wariantach montażu — wszystko po to, aby możliwe było dopasowanie jej do estetyki fasady budynku i potrzeb użytkowników. Warto mieć na uwadze, że regularne czyszczenie i konserwowanie bramy garażowej gwarantuje jej sprawne funkcjonowanie i żywotność na lata, mimo regularnego eksploatowania jej przed domowników. Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem, w którym krok po kroku podpowiadamy, jak zadbać o przydomową przestrzeń, czyli funkcjonalne i nowoczesne bramy garażowe!

Similar Posts