Porady

Okna ze szprosami. Hit czy kit?

Okna ze szprosami. Hit czy kit?

Technologia okienna w ostatnich latach przeszła sporą ewolucję – wykorzystanie nowoczesnych materiałów i metod produkcji pozwoliło wprowadzić nowe rozwiązania i zapomnieć o starych. Do tych drugich zaliczamy między innymi szprosy, które w ostatnim czasie cieszą się powracającą popularnością. Czy warto zdecydować się na okna ze szprosami? W jaki sposób mogą one przynieść nam korzyść i czy mogą utrudnić życie?

Czym są szprosy?

Szprosami nazywamy cienkie listwy, montowane w obrębie ramy okiennej. Tradycyjnie szprosy stanowiły integralny element konstrukcji okna – stąd też nazywane są szprosami konstrukcyjnymi. To właśnie między szprosami montowano pomniejsze szyby, zamiast jednej dużej, wypełniającej po całości ramę okienną. Zastosowanie szprosów pozwalało znacząco wzmocnić konstrukcję okna – dzięki temu możliwe było wytwarzanie okien znacznych rozmiarów. Z drugiej strony obecność szprosów znacząco obniżała właściwości okien pod kątem izolacji termicznej. Wynikało to z faktu, że na obrzeżach listew powstawało więcej mostków termicznych, przez które ucieka ciepło. Ponieważ dzisiejsza technologia i wykorzystanie takich tworzyw jak aluminium czy PCV pozwala wytwarzać okna odznaczające się dużo większą wytrzymałością, szprosy straciły na pewien czas znaczeniu. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się okna z tzw. szprosami wiedeńskimi, czyli listewkami montowanymi na powierzchni pojedynczej szyby. Szprosy tego typu w żaden sposób nie wpływają na poprawę wytrzymałości okien ani osłabienie izolacji termicznej, są wyłącznie elementem dekoracyjnym.

Szprosy – czy warto?

Rosnąca popularność okien ze szprosami powoduje, że wiele osób zastanawia się nad wyborem tego typu produktów? Czy jest to dobry wybór?

– „Jeżeli nasz dom będzie utrzymany w estetyce nawiązującego do stylu kolonialnego, rustykalnego czy klasycystycznego, to jak najbardziej będzie to dobry wybór – przekonuje przedstawiciel firmy Wiktorczyk, zajmującej się produkcją stolarki okiennej – Oczywiście, okna tego typu najlepiej spiszą się w domach utrzymanych w duchu starszych nurtów architektonicznych, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by łączyć je również z bardziej nowoczesnymi, minimalistycznymi trendami. Szprosy wpływają na estetykę nie tylko elewacji, ale również wnętrza. Dzieje się tak, ponieważ dzielona powierzchnia okna rozbija wpadające do pomieszczeń światło słoneczne, nadając mu ciekawą strukturę i fakturę. Zdecydowanie urozmaici to wystrój każdego pomieszczenia”.  

O czym warto pamiętać?

Zanim kupimy okna ze szprosami, powinniśmy mieć świadomość, że okna w nie wyposażone są trudniejsze w utrzymaniu czystości, niż powszechnie stosowane ramy z pojedynczą, niepodzieloną powierzchnią szyby. Wyjątkiem są tutaj szprosy wewnętrzne, które montowane są pomiędzy szybami i nie wystają poza ich powierzchnię szkła.

Similar Posts