Porady

Dobry zlewozmywak gwarancją wygody

Dobry zlewozmywak gwarancją wygody

Wybór zlewozmywaka do kuchni jest kluczową decyzją. To od niej zależy, czy zadania przypisane do tego pomieszczenia uda się wykonać komfortowo. Odpowiednia wielkość, kształt, a także materiał, z jakiego wyprodukowany jest zlew do kuchni, mają znaczenie estetyczne oraz praktyczne. Gustownie dobrane będą się pięknie prezentować i uzupełnią stylistykę pomieszczenia. Dzięki funkcjonalnej budowie natomiast będą niezwykle pomocne podczas kuchennych prac.

Odpowiedni zlew do kuchni powinien pełnić różne funkcje. Przede wszystkim ma być praktyczny i służyć do kuchennych celów, między innymi mycia owoców i warzyw, mięsa, czasem do płukania i mycia naczyń oraz tego typu czynności. Powinien przy tym być funkcjonalny, tak by komfortowo wykonywało się te czynności.

Inna ważna rola, jaką spełniają zlewy kuchenne, to ta estetyczna. Zlewozmywak może być po prostu elementem wystroju wnętrz, ma uzupełniać aranżację i styl kuchni. Właśnie dlatego na rynku znajduje się wiele modeli, różniących się barwą, stylistyką i materiałem, z jakiego są wykonane. Można więc wybrać zlewy kuchenne idealne do kuchni nowoczesnej, ale też klasycznej, urządzonej w stylu skandynawskim lub rustykalnym. Możliwości wyboru oraz łączenia z meblami jest na tyle dużo, że miłośnik każdego stylu, od minimalistycznego po ekstrawagancki, znajdą coś odpowiedniego dla siebie.

Różne rodzaje zlewozmywaków

Zlewozmywaki występują w wielu rozmaitych rodzajach. Zacznijmy od wymiarów. Determinuje je wielkość kuchni i potrzeby domowników. Zlewozmywak może posiadać jedną albo dwie komory, o takich samych wymiarach bądź różnych. Jeśli w domu nie ma zmywarki, warto postawić na opcję dwukomorową, najlepiej jeszcze z ociekaczem, aby móc pomieścić wszystkie myte naczynia. W przypadku mniejszej kuchni lepiej chyba zainwestować w zmywarkę i zamontować zlew z jedną komorą. Zlewozmywak może być stawiany na blacie lub wpuszczany w niego. Modele stojące na szafce na pewno okazale się prezentują, ale często w kuchniach montowany jest jeden blat wzdłuż ściany. Wówczas lepszym i popularniejszym wyjściem jest wersja podblatowa. Inne określenie tego produktu to zlew podwieszany. Charakteryzuje się minimalizmem, która to cecha na pewno posiada swoich zwolenników. Warto podkreślić, iż zlew podwieszany nie rzuca się mocno w oczy, ale jest praktyczny, szczególnie w niewielkich kuchniach. Nie musi posiadać ociekacza, ponieważ wiele przyborów można położyć na blacie obok zlewu.

Kolejna kwestia to materiał wykonania. Najbardziej trwały będzie zlew granitowy. Ten materiał gwarantuje odporność na zarysowania, przebarwienia i uderzenia, a także wysoką temperaturę. Dzięki temu służy zdecydowanie dłużej niż na przykład zlewozmywak emaliowany czy chromowany.

Warto także zwrócić uwagę na kształt zlewozmywaka. Świetnie i oryginalnie może się prezentować okrągły lub owalny zlew postawiony na blacie. Na pewno zwróci na siebie uwagę, szczególnie jeśli będzie wykonany na przykład z pięknie wyglądającego granitu. Okrągłe zlewozmywaki łatwiej się czyści. Dzieje się tak między innymi dlatego, że nie mają rowków czy kantów. Zajmują też zazwyczaj mniej miejsca, niż inne takie produkty, na przykład kwadratowe czy prostokątne. Te ostatnie jednak również mają swoje atuty, choćby ten, że łatwiej włożyć do nich różne kuchenne naczynia.

Jakie połączenie z baterią?

Zlewozmywak wybrany, ale to nie koniec urządzania tej części kuchni. Do zlewu trzeba bowiem jeszcze dobrać odpowiednią baterię. Odpowiednią, czyli taką, która będzie pasowała oraz okaże się funkcjonalna. Praktyczna i estetyczna bateria do zlewu także może wpływać na wygląd całego pomieszczenia. Możliwości połączeń, związanych na przykład z kolorami i materiałami, jest sporo. Mogą one decydować o aranżacji, a przynajmniej być jej sugestywną częścią. Dobre wrażenie może zrobić zarówno bateria do zlewu ścienna, jak i stojąca. Grunt to dobrze dobrać ją do zlewozmywaka. Odpowiednie połączenie, na przykład w tych samych albo może w kontrastowych barwach, na pewno określi styl kuchni. Tym bardziej że wiele modeli zlewozmywaków oraz baterii idealnie pasuje do kuchni minimalistycznych, nowoczesnych czy tradycyjnych w swoim wystroju.

Podsumowując, jeśli pragniesz mieć modną kuchnię, nie koncentruj się wyłącznie na meblach. Także inne elementy, w tym zlewy czy baterie oraz ich styl, barwa lub materiał decydują o wystroju tego pomieszczenia.

Similar Posts