Meble

Leżaczki dla dzieci i niemowląt – zakup wart rozważenia?

Leżaczki dla dzieci i niemowląt - zakup wart rozważenia?

Leżaczki dla dzieci i niemowląt są wielkim ułatwieniem w opiece nad dzieckiem. W sklepach spotkać można wiele odmian tego urządzenia – od najprostszych, wyglądem przypominających foteliki samochodowe, po takie ze specjalnymi funkcjami, jak wibrowanie, automatyczne bujanie, melodyjki, a także leżaczki wyposażone w zabawki. Odpowiednio dobrany i rozsądnie stosowany leżaczek pomoże rodzicom w codziennych obowiązkach.

Od pierwszych miesięcy

Rodzice chwalą leżaczki za to, że dzięki nim mogą zyskać trochę swobody i na spokojnie zająć się np. przygotowaniem obiadu, podczas gdy dziecko jest w pobliżu, nie traci z oczu rodzica i jest bezpieczne. Leżaczki posiadają odpowiednie zabezpieczenia – co najmniej trzypunktowe pasy, zapewniające ochronę przed wypadnięciem. Istotna jest również możliwość ustawiania odpowiedniej pozycji leżaczka, tak aby dostosować ją do wieku i potrzeb maluchów.

Leżaczek można wykorzystywać już na wczesnym etapie rozwoju dziecka, jest to mebelek idealny do odłożenia niemowlęcia, kiedy nie śpi. Warto jednak mieć na uwadze to, że wielu ekspertów – lekarzy i fizjoterapeutów – zaleca przeczekanie okresu noworodkowego i korzystanie z leżaczków po ukończeniu przez dziecko kilku tygodni. Wcześniejsze umieszczanie dziecka w leżaczku może przyczynić się do powstawania zmian w napięciu mięśniowym i nieprawidłowości w postawie dziecka.

– „Przy zakupie leżaczka ważna jest także maksymalna dopuszczalna waga dziecka. W naszym sklepie znaleźć można leżaczki do 9 kg, ale także takie do 18 kg. Jeśli chcemy by leżaczek posłużył nam dłużej, warto wybrać model o większej dopuszczalnej wadze. Nie wolno układać malucha w leżaczku nieprzeznaczonym do jego wagi. Grozi to przechyleniem się sprzętu, a nawet jego złamaniem. Rozsądne korzystanie z leżaczków jest bezpieczne i bardzo ułatwia życie rodziców”. – mówi nam ekspert ze sklepu Świat Dziecka.

Rozsądne stosowanie

Rozsądek w stosowaniu leżaczków – jak wspomniał nasz rozmówca – będzie gwarancją zarówno zadowolenia rodziców z zakupionego sprzętu, jak i zdrowia i prawidłowego rozwoju malucha. Leżaczek nie może zaburzać prawidłowego rozwoju dziecka, które potrzebuje odpowiednio dużo czasu na przekręcanie się, podnoszenie, próby samodzielnego siadania, raczkowania. Nie powinien więc być jedynym miejscem przebywania malucha, a jedynie akcesorium do odpoczynku, maksymalnie kilka godzin dziennie. Poza tym niemowlęta wymagają odpowiednio dużo uwagi ze strony rodziców i ich bliskości. Warto ustawiać leżaczek jak najbliżej siebie, utrzymywać z dzieckiem kontakt wzrokowy, mówić do niego. Jeśli będziemy pamiętać o tych kilku wkazówkach, nie ma obaw przed korzystaniem z tego sprzętu i ułatwieniem sobie życia.

Leżaczki są zwykle lekkie i łatwe w transportowaniu, przy czym muszą być stabilne. Ich mobilność sprawia, że można je bez problemu przestawiać, a także zabrać ze sobą np. w podróż. Płozy lub bieguny leżaczków dają możliwość bujania, także samodzielnego, malucha. Leżaczki sprawdzają się również idealnie do karmienia dziecka łyżeczką, a rytmiczne bujanie się ułatwia wyciszanie i uspokojenie się malucha. Potrafi wprawić go w naprawdę dobry humor.

Similar Posts