Porady

Jaka jest różnica pomiędzy obrusem i serwetą?

Jaka jest różnica pomiędzy obrusem i serwetą?

Dla wielu z nas stół to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia mieszkania lub domu, ponieważ to przy nim spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi, nie tylko w święta. Stół oczywiście powinien posiadać stosowne nakrycie pasujące do danej okazji. Nie każdy potrafi odróżnić serwetę od obrusa. Dla większości z nas jest to po prostu nakrycie stołu. Dowiedzmy się, zatem o nich czegoś więcej.

Dobrze dobrany obrus jest w stanie podkreślić klimat naszego pomieszczenia i sprawić, aby potrawy znajdujące się na stole pięknie się prezentowały i lepiej smakowały. Nakryć stół możemy obrusem tkanym, dzianinowym lub serwetą ozdobną. Sprawdźmy, czym różnią się między sobą te produkty.

Obrus jako nakrycie stołu

Obrus to nakrycie na stół, przy którym możemy zjeść z rodziną posiłek. Możemy zdecydować się na obrusy tkane lub obrusy dziane. Tkane obrusy idealnie pasują do klasycznych oraz minimalistycznych wnętrz. Często można spotkać je w restauracjach czy hotelach. Dodają elegancji każdej uroczystości. Wielu producentów oferuje obrusy tkane z bawełny, poliestru oraz poliamidu. Dostępne są one w wersji matowej lub błyszczącej. Materiał ten jest zabezpieczony przed kurzem. Przy zakupie obrusa warto wybrać ten o właściwościach plamoodpornych, szczególnie, gdy mamy dzieci lub gdy są to białe obrusy świąteczne, bardziej narażone na zabrudzenia. Do wyboru mamy również obrusy tkane o właściwościach elektrostatycznych, które nie elektryzują się. Kolejną grupą obrusów są obrusy dziane, które pasują do pomieszczeń klasycznych i rustykalnych, z uwagi na to, że przypominają wyglądem koronkę. Występują najczęściej w prostokątnym kształcie. Pamiętajmy, aby poza odpowiednimi właściwościami zwrócić uwagę na rozmiar oraz kolor obrusa, aby ładnie komponował się z wnętrzem i dodatkami.

Serweta ozdobna jako nakrycie stołu

„Serweta, podobnie jak obrus to również nakrycie stołu, ma jednak przede wszystkim przeznaczenie ozdobne. Serweta jest idealna do tego, aby przy nakrytym nią stole, napić się kawy czy herbaty. Najczęściej występuje w kształcie kwadratowym lub okrągłym. Może być wykorzystana, jako nakrycie stolika kawowego lub jako dodatek do stołu obiadowego – nakładana na obrus” – zauważa nasz rozmówca reprezentujący firmę Polontex, sklep z obrusami, firanami i innymi tekstyliami.

Serweta jest elementem dekoracyjnym stołu i wnętrza. Chroni również stół przed zabrudzeniem. Serweta stołowa powinna być jaśniejsza lub ciemniejsza od obrusu, tak, aby nie zlewała się z nim kolorystycznie. Serwety często wykonane są z masywnej tkaniny. Idealnie wpasują się na stół w salonie, jadalni lub kuchni. Swoje zastosowanie znajdą również w restauracji.

Similar Posts