Porady

Jak wybrać syfon do wanny?

Jak wybrać syfon do wanny

Urządzenia sanitarne muszą być wyposażone w elementy odprowadzające wodę do kanalizacji. Taką funkcję pełnią syfony, które montuje się w wannach, brodzikach i umywalkach. Wbrew pozorom ich wybór nie jest taki oczywisty i powinien być uzależniony od rodzaju sanitariatu, jego wielkości i konkretnego modelu. Szczególnie ważny jest przemyślany zakup syfonu do wanny, gdyż te są często zabudowane, co utrudnia dostęp do rur. Z tego względu syfony powinny być wyjątkowo trwałe i odpowiednio wyprofilowane, aby należycie spełniły swoją funkcję.

Syfony do wanny

Urządzając łazienkę głównie skupiamy się na tym, aby była modnie wykończona, zapominając jak ważną rolę odgrywają instalacje sanitarne. Tymczasem to elementy, których nie widać, odpowiedzialne są za prawidłowe działanie sanitariatów oraz odprowadzanie wody. Prawidłowo dobrany syfon do wanny łączy odpływ z kanalizacją, zapobiega wydostawaniu się nieprzyjemnych zapachów, a także zabezpiecza przyłącza przed zatorem. Wybierając syfon do wanny, warto brać pod uwagę kilka ważnych kwestii, aby móc w komfortowy sposób korzystać z urządzeń sanitarnych.

Na zakupie syfonu nie warto oszczędzać, gdyż jest to inwestycja na wiele lat. Warto decydować się na produkty sprawdzonych marek, co do których mamy zaufanie, że wykonują urządzenia precyzyjnie i z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów. Dojście do instalacji sanitarnej zamontowanej pod wanną jest utrudnione, dlatego nie można ryzykować syfonem, który po pewnym czasie może się zepsuć lub zapchać.

Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na to, aby syfon wyposażony był w filtr. Ten element jest szczególnie ważny w przypadku wanny, gdyż włosy mogą zapchać odpływ, a odetkanie zabudowanej instalacji pod wanną może być niezwykle trudne. Filtr ułatwia czyszczenie oraz zapobiega przedostaniu się włosów i innych zanieczyszczeń w głąb rur, które z czasem mogą być też przyczyną wydobywania się nieprzyjemnych zapachów z odpływu.

Równie ważne jest dopasowanie parametrów syfonu tak, aby były kompatybilne z konkretnym modelem wanny. Średnica otworu musi być idealnie dopasowana do odpływu i ściśle do niego przylegać, aby woda nie ściekała pod wannę, lecz spływała prosto do kanalizacji. Na rynku dostępnych jest kilka wersji syfonów, jednak w przypadku wanny do dyspozycji mamy standardowy model lub podtynkowy. Jego wybór powinien być uzależniony głównie od wielkości pomieszczenia oraz aranżacji przestrzeni. W małych łazienkach z pewnością lepszym rozwiązaniem będzie syfon podtynkowy, który zajmie mniej miejsca, a dodatkowo nie będzie widoczny, co ma znaczenie dla estetyki wnętrza.

Bez względu na to, na który wariant syfonu się zdecydujemy, należy zwrócić uwagę na to, z czego wykonana jest instalacji. Materiały do produkcji syfonów muszą być odporne na działanie środków chemicznych oraz wysokich temperatur. Tańsze modele mogą być wykonane z gorszych jakościowo produktów, aby zaoszczędzić na produkcji, dlatego wybierając syfon do wanny, decyzja o zakupie nie powinna być podyktowana ceną.

Montaż syfonów do wanny

Syfon do wanny pełni tak ważną funkcję, że jego montaż najlepiej powierzyć specjaliście. Jego instalacja nie jest trudna i wymaga tylko umiejętnego połączenia rur z odpływem i kanalizacją, jednak brak doświadczenia może sprawić, że po jakimś czasie syfon zacznie przeciekać. Fachowiec dysponuje odpowiednimi narzędziami i dodatkowymi elementami instalacji, dzięki czemu może zamontować syfon do wanny tak, aby był szczelny i odpowiednio odprowadzał wodę do kanalizacji. Nieumiejętna instalacja może skutkować tym, że w rurach będą pojawiać się zatory, a woda zamiast spływać rurami do ścieków, będzie się cofała. To z kolei będzie powodowało to, że z odpływu zaczną wydostawać się nieprzyjemne zapachy oraz wyciekać do wanny zanieczyszczenia z rur. Jeżeli jednak zdecydujemy się na samodzielny montaż syfonu do wanny pamiętajmy, aby precyzyjnie uszczelnić otwory oraz przyłącza i sprawdzić, czy ściśle do siebie przylegają i nie przeciekają. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że woda spłynie prosto do kanalizacji, a nie gromadzi się pod wanną.

Similar Posts