Drewno to surowiec, który wyróżnia się trwałością i estetycznym wyglądem, dlatego chętnie wykorzystywany jest do wykonania podłogi. Mimo że na rynku dostępnych jest wiele zamienników imitujących wygląd naturalnego drewna, to nie mogą się one równać podłogom drewnianym, które dodają stylu każdemu wnętrzu. Jednak nawet najpiękniejszy parkiet nie będzie się dobrze prezentował, jeżeli nie zadbamy o niego w odpowiedni sposób. Nie trzeba od razu wydawać dużo pieniędzy na specjalistyczne preparaty do czyszczenia drewna, istnieją domowe sposoby na mycie drewnianej podłogi, które są równie skuteczne, co chemiczne detergenty dostępne w sklepach.
Mycie drewnianej podłogi
Drewno wymaga odpowiedniej pielęgnacji, gdyż tylko wtedy zachowa swoje właściwości i piękny wygląd przez długi czas. Podłoga narażona jest na intensywne użytkowanie, dlatego bez właściwej ochrony zaczną pojawiać się na niej zarysowania, pęknięcia i odbarwienia. Aby tego uniknąć można skorzystać z kilku sprawdzonych sposobów na mycie drewnianej podłogi, które dodatkowo zabezpieczą ją przed zużyciem.
Do codziennego mycia drewnianych podłóg można wykorzystać prosty przepis na domowy płyn. Do jego przygotowania potrzebujemy tylko szklanki octu wymieszanego z pięcioma litrami ciepłej wody. Ocet ma specyficzny zapach dlatego, aby go zniwelować, można dodać do mieszkanki kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Taki preparat skutecznie usuwa drobne zabrudzenia i plamy z powierzchni podłogi i nadaje się do codziennego stosowania, jako uniwersalny środek myjący. Podłogę wystarczy przetrzeć mopem namoczonym w przygotowanym roztworze i poczekać aż wyschnie, bez konieczności polerowania parkietu.
W przypadku ciemnej podłogi możemy skorzystać z przepisu na domowy roztwór, który nie tylko dokładnie umyje powierzchnię, ale także odświeży kolor parkietu. Do jego przyrządzenia potrzebujemy 15 torebek czarnej herbaty, którą zaparzamy zalewając ją 0,5 litra gorącej wody. Roztwór wlewamy do wiadra z 5 litrami wody, a następnie taką mieszanką przecieramy podłogę. Czarna herbata wyrówna koloryt ciemnych desek oraz zamaskuje wszelkie przebarwienia i zarysowania, bez konieczności stosowania drogich środków pielęgnacyjnych. Dodatkowym atutem jest ładny zapach, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby do takiej mieszanki dodać kilka kropel eterycznych olejków.
Jeżeli zależy nam na wysokim połysku, możemy przygotować prostą miksturę z dodatkiem soku z cytryny. Taka mieszanka nie tylko pozbędzie się zabrudzeń, ale także sprawi, że podłoga będzie lśniąca i pachnąca. Do przygotowania mieszanki potrzeba świeżo wyciśniętego soku z cytryny, w proporcjach 1 L wody na 1 owoc. Cytryna ma właściwości antybakteryjne i wybielające, dlatego taki preparat nie jest polecany do ciemnych podłóg, gdyż na ich powierzchni mogą pojawić się drobne przebarwienia.
W przypadku trudnych do usunięcia plam, pomocna będzie soda oczyszczona. Wystarczy nasypać niewielką ilość proszku na lekko zwilżona gąbkę i pocierać nią zabrudzenia. Soda delikatnie wyczyści wybrane miejsce, bez ryzyka, że podłoga zostanie porysowana lub odbarwiona.
Ważne wskazówki
W myciu drewnianej podłogi ważny jest umiar, dlatego należy pamiętać, aby dobrze wycisnąć mopa. Drewno nie lubi przemoczenia, a pod wpływem nadmiernej wilgoci może z czasem popękać lub spleśnieć. Aby uniknąć smug i zacieków trzeba zwracać uwagę na to, aby podłogę myć wzdłuż łączeń i ułożenia słojów. Żeby zaimpregnować podłogę warto od czasu do czasu przetrzeć ja mieszanką wody z dodatkiem oliwy z oliwek, która zabezpieczy drewno i wyrówna jego koloryt. Domowe sposoby na mycie drewnianej podłogi są tanie i równie skuteczne co chemiczne preparaty. Naturalne środki czyszczące są ponadto bezpieczne i ekologiczne, co ma duże znaczenie dla ochrony środowiska. Przyrządzając domowe mieszanki należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji, gdyż zbyt skoncentrowany roztwór może pozostawić na powierzchni smugi i nieestetyczne zacieki. Regularna pielęgnacja drewna sprawi, że podłoga przez wiele lat będzie wyglądała jak nowa, podkreślając tym samym elegancki charakter wnętrza.