Porady

Balustrady balkonowe – co warto o nich wiedzieć?

Balustrady balkonowe – co warto o nich wiedzieć

Balustrady nierdzewne są nieodłączną częścią balkonów, tarasów czy schodów. Ich funkcją jest przede wszystkim zachowanie bezpieczeństwa i zabezpieczenie przed upadkiem z wysokości. Estetycznie wykonane pełnią również funkcję dekoracyjną. Co warto wiedzieć o balustradach balkonowych? Zebraliśmy najważniejsze informacje.

  1. Balustrady balkonowe – na jakiej wysokości powinny być zamontowane?
  2. Systemy balustrad ze stali i aluminium

Balustrady balkonowe – na jakiej wysokości powinny być zamontowane?

W celu zachowania bezpieczeństwa mieszkańców i innych użytkowników, wysokość, na jakiej powinny być zamontowane balustrady balkonowe nie powinna być mniejsza niż 90 cm w przypadku domów jednorodzinnych, a także minimum 110 cm w obiektach publicznych. Warto też pamiętać, że balustrady z nierdzewki powinny być zainstalowane przy schodach lub podjazdach, których wysokość przekracza 50 cm.

Systemy balustrad ze stali i aluminium

Dużą popularnością cieszą się balustrady balkonowe systemowe. Kupując cały system można mieć pewność, że poszczególne elementy balustrad będą do siebie idealnie pasowały. Do najczęściej montowanych systemów należą balustrady ze stali nierdzewnej lub poddane procesowi chromowania. Dzięki temu są one odporne na niekorzystne warunki pogodowe i mogą być instalowane nawet w środowisku morskim, przemysłowym lub niekorzystnym chemicznie. Niekiedy barierki balkonowe nie są chromowane, a jedynie cynkowane. W takim przypadku zaleca się stosowanie ich w środku budynków, a nie na zewnątrz, gdyż nie są one odporne na wilgoć.

balustrady

Na rynku dostępne są również nowoczesne barierki balkonowe wykonane z aluminium, charakteryzujące się estetycznym wyglądem, komfortem użytkowania oraz zapewnieniem wszelkich standardów bezpieczeństwa. Są one odporne na warunki atmosferyczne, korozję czy uszkodzenia mechaniczne. Ich konstrukcja jest wykonana z profili aluminiowych, która jest w taki sposób zaprojektowana, że nie wymaga spawania. Jest to więc spore ułatwienie, jeśli chodzi o montaż. Balustrady te można wypełnić blachą, aluminiowymi płytami, włóknami cementowymi czy też szkłem laminowanym. Wypełnienie ostatnim materiałem sprawia, że całe balustrady można zaprojektować tak, aby składały się ze szkła o różnorodnej kolorystyce i fakturze, co gwarantuje oryginalny i ciekawy efekt wizualny. Z kolei wypełnienie włóknem może być barwione w masie lub powierzchniowo, co także pozwala na uzyskanie interesującego wyglądu, a także solidnej i trwałej konstrukcji.

Jak można więc zaobserwować, rodzajów barierek balkonowych jest kilka. Cechują się one eleganckim designem, jednakże warto pamiętać, że ich najważniejszą cechą powinna być zawsze stabilność i zapewnienie bezpieczeństwa.

 

Similar Posts