Zastosowanie koszy transportowych i ekspozycyjnych
Pojemniki i kosze transportowe są narzędziami o szerokim zastosowaniu w bardzo wielu branżach. Używane są do przechowywania i transportu przedmiotów o niewielkich gabarytach. Są lżejsze i w zależności od materiału tańsze od skrzyń. To narzędzia na tyle uniwersalne, że są niezastąpione zarówno w branży spożywczej, zwłaszcza w piekarnictwie, jak i szeroko stosowane w przemyśle i ogrodnictwie. Stosowane są nie tylko w transporcie i magazynowaniu, ale też w ekspozycji towarów – na przykład odzieży na wyprzedażach, czy innych drobnych elementów o szybkiej rotacji.
Gdybyśmy chcieli wymienić punkt po punkcie zalety koszy, można wymienić cechy takie jak na przykład:
- wytrzymałość
- łatwość montażu
- niewielka waga w stosunku do pojemności
- możliwość zastosowania wielu materiałów, wzorów i kolorów
Przechowywanie koszy
Budowa magazynu koszy zasadniczo nie różni się od budowy innego obiektu wielkopowierzchniowego o przeznaczeniu magazynowym. Najczęściej na kosze wydziela się część istniejącej przestrzeni magazynowej, często jednak duże firmy decydują się na budowę osobnego magazynu na kosze. Czasem magazyn taki musi spełniać określone warunki w kwestii chociażby wilgotności, kiedy będą w nim przechowywane kosze metalowe. Zwykle są one wykonane z materiałów nierdzewnych, mimo to jednak należy pamiętać o destrukcyjnym wpływie wilgoci na siatkę drucianą, z której zazwyczaj wykonane są kosze.
Ilość powierzchni, jaka inwestor powinien przeznaczyć na składowanie koszy, zależy również od tego, czy są one składane, czy nie i czy ich konstrukcja pozwala na zaoszczędzenie miejsca przez wkładanie jednego kosza w drugi. Jeśli w jednym magazynie przechowywane są kosze z rożnych materiałów i o różnej konstrukcji oraz przeznaczeniu, każdy z asortymentów powinien posiadać wyodrębnione miejsce z regałami dostosowanymi do danego rodzaju koszy i ich wymiaru.
Doskonałym miejscem składowania koszy są magazyny wysokiego składowania. Mamy tam do dyspozycji bardzo dużą powierzchnię, a dzięki niewielkiej stosunkowo wadze koszy, są one towarem który nie obciąża nadmiernie konstrukcji, której wysokość dobiega nawet do 45 metrów wysokości.
Wprawdzie budowa takich magazynów stanowi duży koszt i niemałe wyzwanie dla projektanta, jednak funkcjonalność i pojemność magazynów wysokiego składowania sprawia, że inwestycja z pewnością jest opłacalna na dłuższą metę. Coraz więcej firm decyduje się na budowę takich hal wysokiego składowania z myślą o wynajmie przestrzeni magazynowej, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla niewielkich firm, które nie są w stanie pozwolić sobie na budowę własnych magazynów, a muszą gdzieś składować towary i materiały. Korzyści są obustronne, bo firma wynajmująca ma szybszy zwrot z inwestycji w budowę magazynu, niż w przypadku jego tradycyjnego przeznaczenia na własny użytek.
Budowa magazynu koszy również może być dobrą inwestycją zarówno na własny użytek, jak i pod wynajem całości, czy części powierzchni.