Przemysł

Czym powinny cechować się dobre butle do migomatu?

Butle do migomatu stanowią niemal nieodłączną część spawania metodą MIG/MAG. Dlaczego i co się w nich kryje? Jak długo będziesz mógł ich używać zanim konieczne będzie uzupełnienie gazu? W co powinny być wyposażone, byś mógł bezpiecznie z nich korzystać?

Po co potrzebne są butle w spawaniu MIG/MAG?

Decydujesz się na spawanie migomatem (czyli spawarką MIG/MAG), w którym to procesie spoina powstaje dzięki zastosowaniu elektrod topliwych – po co więc butle z gazem? Kiedy rozwiniesz skrót: MIG lub MAG otrzymasz: Metal Inert/Active Gas, czyli informację, że spawanie następuje w osłonie gazowej, a sam gaz jest obojętny (MIG) lub aktywny (MAG) w kontekście reakcji z generowaną spoiną. Dostarcza się go w miejsce spawania przez cały czas, dzięki czemu wypiera on z okolicy powietrze – jego obecność wpłynęłaby niekorzystnie na jakość połączenia. Najczęstszym wyborem konkretnych gazów jest argon (dla MIG) oraz dwutlenek węgla (lub jego mieszanka z argonem – dla MAG).

Na jak długo wystarczą butle do migomatu?

Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie nie przyjąwszy choć kilku założeń, związanych z oszczędnością użytkownika, wyborem konkretnego gazu oraz (przede wszystkim) – wielkością butli i ciśnieniem panującym w jej wnętrzu. Typowe butle do migomatu są stosunkowo niewielkie i mieszczą się poniżej pułapu 10 l – dzięki temu są poręczne i stosunkowo mobilne; początkowe ciśnienie wewnątrz to nie więcej, niż 200 bar. Zakładając wybór CO2 (czysty jest oszczędniejszy niż mieszanki), 8-litrowa butla wystarcza nawet na 10 h ciągłej pracy. W przypadku prac profesjonalnych, wystarczy na dwa dni (należy uwzględnić cykl pracy spawarki!); jeśli spawasz hobbystycznie – może starczyć na lata.

Transport i użytkowanie gazu pod ciśnieniem

Podczas prac z gazami pod ciśnieniem należy zachować szczególną ostrożność – nieprzypadkowo butle do migomatu są tak masywne. Mimo to, podczas ich przewożenia mogłoby dojść do rozszczelnienia (np. w wyniku uszkodzenia zaworu podczas upadku butli), zatem warto zawsze nabywać butle wyposażone w metalowy kapturek ochronny – kołpak, a do tego takie, które spełniają określone przez Europejski Komitet Normalizacyjny normy (EN 1964: 1999) – jak te z https://weldsystem.pl/92-butle-gazowe. Ponadto należy pamiętać, że butla po odkręceniu nie ma żadnych wewnętrznych hamulców – różnica ciśnień wypchnie gaz tak szybko, jak tylko zdoła się przecisnąć przez wąski otwór. Dobrym pomysłem jest zatem zakup butli w komplecie z reduktorem – niewielkim urządzeniem, które łatwo pozwoli sterować ciśnieniem roboczym.

Artykuł partnera.

Similar Posts