Porady

Preparat grzybobójczy do ścian – pozbądź się grzyba z domu

Preparat grzybobójczy do ścian – pozbądź się grzyba z domu

Skąd bierze się grzyb na ścianach?

Grzyb pojawia się zazwyczaj na ścianach w miejscach o podwyższonej wilgotności. Często jest to łazienka, czy kuchnia, rzadziej inne pomieszczenia. Zwykle nie jest to tylko kwestia wilgoci, ale głównie wad konstrukcyjnych budynku i niejednorodności warstwy izolacyjnej ścian. W miejscach wychłodzenia na ścianach skrapla się para wodna i właśnie tam rozwijają się grzyby – nawet w salonie, czy pokoju dziecięcym.

Grzyb na ścianie nie jest jedynie problemem estetycznym. Jest szkodliwy dla naszego zdrowia, dlatego kiedy zacznie się pojawiać, trzeba natychmiast podjąć odpowiednie działania, żeby jak najszybciej się go pozbyć.

Jak usuwać grzyb ze ścian

Aby pozbyć się grzyba ze ściany skutecznie i raz na zawsze, nie wystarczy zastosować odpowiedni preparat grzybobójczy do ścian. Należy zacząć przede wszystkim od ustalenia przyczyny, dla której na ścianie pojawiają się skutki wilgoci. Jeśli ich nie usuniemy, problem będzie się niestety powtarzał. Nie ulega wątpliwości – ustalenie przyczyny powstawania grzybów na  ścianach jest kluczowe dla ich skutecznego usunięcia.

Jedną z takich przyczyn może być  na przykład wilgoć kondensacyjna, za której powstawanie może być odpowiedzialna niewłaściwa wentylacja. Aby się jej pozbyć, należy częściej wietrzyć pomieszczenia. Można również zainstalować wentylację mechaniczną, lub nawiewniki w oknach. Można również zastosować specjalne urządzenia elektryczne do osuszania powietrza.

Inną przyczyną może być zalewanie ścian i sufitów na przykład na skutek rożnego rodzaju nieszczelności dachu, czy też nieszczelności instalacji wodnej. Nie zapominajmy też o możliwym przesiąkaniu wilgoci z ziemi i wadach w izolacji ścian.

Jedną z tych przyczyn, a może nawet więcej niż jedną, musimy zidentyfikować i usunąć, a następnie zastosować wybrany preparat grzybobójczy do ścian.

Jeśli grzyb nie zdążył wniknąć w nasze ściany bardzo głęboko, na powierzchnię zmienioną przez grzyb nanosimy preparat grzybobójczy do ścian, który skutecznie pomoże pozbyć się wykwitów.

Jeśli jednak grzyb wniknął głębiej w mur i powoduje łuszczenie się farby, albo nawet tynku, musimy zeskrobać warstwę pokrycia ściany zmieniona grzybem. Dopiero na oczyszczoną z grzyba i łuszczącej się farby powierzchnie, nanosimy preparat grzybobójczy do ścian. Jest to trudny i pracochłonny proces, niestety innej drogi do skutecznego pozbycia się grzyba nie ma.

Dla naprawdę dobrego efektu, najlepiej kilka razy powtórzyć proces pokrywania zainfekowanych powierzchni preparatem grzybobójczym do ścian.

Aby zminimalizować prawdopodobieństwo ponownego pojawienia się wykwitów, należy oprócz preparatu grzybobójczego zastosować odpowiednią farbę, która poprawi efekt preparatu.

Kiedy stosujemy preparat grzybobójczy do ścian musimy pamiętać, o zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa. Preparaty w bezpośrednim kontakcie ze skórą i błonami śluzowymi mogą nam zaszkodzić.

Similar Posts