Majsterkowanie

Skuteczne zabezpieczenie domu przed włamaniem – jak to zrobić

Skuteczne zabezpieczenie domu przed włamaniem – jak to zrobić

Ciężko jest czasem otrząsnąć się po włamaniu. Świadomość, że ktoś plądrował ich osobiste rzeczy sprawia, że osoby, które przeżyły włamanie czują się tak, jakby zostały napadnięte bezpośrednio i fizycznie.

Dlatego po takim zdarzeniu sprawą priorytetową jest dla nich zabezpieczenie domu przed kolejnym włamaniem.

Zabezpieczenia mechaniczne dawniej i dziś

Czasy, kiedy nasz dom chroniła zwykła ludzka uczciwość i przyzwoitość, dawno minęły. Możliwe nawet, że nigdy nie istniały, bo włamania zdarzają się wszędzie i od zawsze.

Wiemy też, że nie wystarczą okiennice zamykane na kłódkę, pies i stróż, czyli częściowo skuteczne sposoby z ubiegłego stulecia.

Jak zatem skutecznie i nowocześnie zadbać o ochronę swojego mienia?

Pierwszą przeszkodą dla złodzieja planującego splądrować dom wolnostojący, powinno być ogrodzenie, oraz brama skutecznie zabezpieczona dobrym zamkiem. Nie powstrzyma to doświadczonych przestępców, ale drobnych złodziejaszków tak.

Kolejna potencjalna bariera dla złodzieja – okna i drzwi. Zamki w drzwiach oczywiście nie powinny pochodzić z dolnych półek i być możliwe do otwarcia za pomocą wsuwki do włosów. Warto zastosować przynajmniej dwa zamki od różnych producentów.

Same drzwi również powinny być wyposażone w system bolców antywłamaniowych zapobiegających ich wyjęciu z zawiasów. Okna natomiast zabezpieczyć mogą przed zbiciem antywłamaniowe rolety metalowe. Aktualnie wiele firm oferuje montaż tego rodzaju rolet, możemy więc wybrać nawet kolor pasujący do elewacji. Ważne, aby rolety posiadały atest antywłamaniowy. Bez atestu nie tylko nie możemy być pewni skuteczności, ale też możemy mieć problem z uzyskaniem odszkodowania, jeśli złodziejom uda się rolety pokonać.

Zabezpieczenia elektroniczne

Jeśli mechaniczne zabezpieczenie domu przed włamaniem nas nie przekonuje, są inne możliwości.

Większość firm ochroniarskich oferuje montaż elektronicznych systemów antywłamaniowych, które połączone z bazą sprawiają, że sygnał o włamaniu jest jednocześnie wezwaniem dla patrolu. Czasem wystarczy sam odstraszający sygnał dźwiękowy, aby przestępcy w pośpiechu opuścili miejsce zaraz po przerwaniu obwodu, który go uruchamia.

Obwody są oparte najczęściej na czujnikach ruchu i czujnikach magnetycznych umieszczanych na szybach. System alarmowy może być tradycyjnie oparty na instalacji przewodowej, albo na nowoczesnych urządzeniach bezprzewodowych korzystających z technologii wi-fi. To drugie rozwiązanie wprawdzie jest droższe, ale brak konieczności okablowania domu, jest niewątpliwym atutem.

Dobrym, nierzadko odstraszającym sposobem ochrony elektronicznej, jest monitoring posesji i umieszczenie faktu o jego zainstalowaniu na ogrodzeniu. Nawet, jeśli to nie odstraszy przestępców i uda się im splądrować nasz dobytek, dzięki nagraniom z monitoringu łatwiej będzie pomóc policji namierzyć sprawców. Być może to nie jest wielka pociecha, ale po schwytaniu przestępcy zostaną wyłączeniu z obiegu na przyszłość.

 

Similar Posts