Ogród

Wyjątkowy ogród – jak go zaaranżować?

Wyjątkowy ogród – jak go zaaranżować

Kiedy już uda się nam zbudować wymarzony dom, stajemy przed kolejnym wyzwaniem – jak urządzić ogród? To wydaje się całkiem proste, ale każdy szczęśliwy posiadacz przydomowego ogrodu, który jest właśnie „w organizacji” chciałby, aby jego ogród był wyjątkowy…

Pomysły do ogrodu – dobór roślin

Odpowiednio wybrane do naszego ogrodu rośliny, to absolutna podstawa wszystkiego. Zazwyczaj teren wokół świeżo wybudowanego domu nie wygląda zachęcająco i wszystko musimy wykonać od podstaw. Czasem nie mamy na działce po budowie nawet porządnego trawnika…
Zaczynamy od drzew. To one stanowią podstawę przyszłej kompozycji. Rosną też najdłużej, ale kiedy już są, zmieniają całkowicie wygląd ogrodu. Dzięki wielkości drzew nasz ogród zyskuje miejsce w przestrzeni publicznej stając się lepiej widoczny z ulicy. Mnogość dostępnych odmian pozwala wybrać drzewa odpowiednie nawet na niewielką działkę.

Drzewa stanowią świetne pomysły do ogrodu na wiele sposobów. Zdobią koroną, liśćmi, kwiatami – wszystko zależy od tego, czego oczekujemy jaką na podstawie naszych oczekiwań wybierzemy odmianę.
Kolejnym krokiem może być wybór krzewów ozdobnych. Tu również mamy wiele różnych możliwości – zależy, czy chcemy zakładać żywopłot, czy szukamy ozdobnych krzewów wolnostojących na podstawę kompozycji. W zależności od stylu, jaki wybierzemy, nie zapominajmy o możliwościach bukszpanu. To nie tylko roślina świetna na żywopłotu, ale też doskonała do tworzenia rzeźb roślinnych.
Świetne pomysły do ogrodu na oryginalne kompozycje roślinne, często opierają się na kępach traw ozdobnych wysadzanych tak, by tworzyły malownicze kępy i uzupełniały dekorację z kwiatów ogrodowych. Te pomysły do ogrodu zasługują na szczególną uwagę osób, które nie mają wiele czasu na pielęgnację. Trawy są niekłopotliwe i mało wymagające. Wymagają tylko czasem odrobiny nawozu i wody w okresie suszy.

Skalniak – dobry pomysł do małego i dużego ogrodu

Ogródki skalne chyba nigdy nie stracą popularności. Są świetnym pomysłem na ozdobę ogrodu o nietypowo ukształtowanej powierzchni. Samo założenie skalniaka wymaga trochę pracy i pomysłowości, ale efekty są naprawdę bezcenne i warte zachodu. Któż nie lubi górskiego krajobrazu? Taki właśnie krajobraz w miniaturze stanowią skalniaki.

Ozdoby i oświetlenie

Rzecz jasna najpiękniej i najbardziej naturalnie zdobią nasze ogrody rośliny, ale dlaczego nie uzupełnić ich pięknymi i użytecznymi wytworami ludzkich rąk? Na uwagę zasługują zwłaszcza całe kolekcje przedmiotów wykonanych na bazie konstrukcji z kutego żelaza. To często prawdziwe stylowe dzieła sztuki użytkowej.

Duże możliwości na popisanie się naszą pomysłowością, stwarza oświetlenie ogrodu. Nawet, jeśli nie chcemy otaczać się plątaniną kabli i wydawać fortuny na energię elektryczną, mamy jeszcze lampy solarne. Są dziś obecne praktycznie w każdym ogrodzie. Niezwykle oszczędne lampy LED w połączeniu z ogniwami słonecznymi dają światło na całe noce. Przy tym wybór mniej lub bardziej ozdobnych opraw w każdym możliwym stylu jest ogromny. Od małych lampek wtykanych w grunt, do wysokich stojących latarni.

Najważniejsze, by pomysły do ogrodu, które będziemy realizować, w każdej dziedzinie odpowiadały naszemu stylowi.

Similar Posts