Dekoracje

Jeśli nie kryształowy zwis to co – czyli jak wybieramy oświetlenie sufitowe.

Jeśli nie kryształowy zwis to co – czyli jak wybieramy oświetlenie sufitowe.

Wisząca lampa, czy plafon?

Oświetlenie sufitowe, przed laty praktycznie jedyne stosowane w niektórych pomieszczeniach, występuje obecnie w różnych wariantach. Zasadniczo możemy je wszystkie podzielić na dwa rodzaje – oświetlenie sufitowe wiszące, albo montowane bezpośrednio przy suficie.

Ten pierwszy rodzaj często przybiera formę lamp na naprawdę długich kablach. Takie lampy to atrakcyjny dodatek w nowoczesnych aranżacjach, choć nie w każdym wnętrzu można go zastosować. Jeśli mamy niewielkie wnętrza i nawet nasz salon nie zachęca metrażem do szaleństw, niestety nie na każdą wiszącą lampę możemy się zdecydować.

Czasem wręcz powinniśmy zrezygnować ze zwisów, nawet tych najatrakcyjniejszych, na rzecz opraw montowanych przy suficie.

Najbardziej znana odmiana takiego oświetlenia, to nieśmiertelne plafony, znane od wielu lat. Obecnie możemy dostać naprawdę atrakcyjne modele plafonów w różnym kształcie, kolorze i z różnego rodzaju szkła. Doskonale sprawdzają się w małych pomieszczeniach, zwłaszcza niskich. Jednak stosowane są czasem również w salonach, jako oświetlenie dodatkowe.

Wręcz niezastąpione są plafony w łazienkach. Produkowane są nawet modele specjalnie przeznaczone do łazienek. Zastosowane w nich materiały i rozwiązania izolacyjne, czynią z plafonów bezpieczne oświetlenie sufitowe w pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności.

Listwy i halogeny – rozwiązania nowoczesne

Wraz z rozwojem technologii produkcji lamp i innych źródeł oświetlenia, pojawiły się i zdobyły popularność już kilka lat temu nowe rodzaje oświetlenia sufitowego. Na przykład listwy LED.

Ich możliwości zastosowania zależą praktycznie tylko od wyobraźni projektanta. Dzieję się tak dzięki temu, że można je przyklejać bezpośrednio do sufitów i ścian, czy nawet umieszczać w podłodze. Światło ledowe jest bardzo tanie, same listwy również nie należą do najdroższych., więc coraz więcej osób decyduje się oświetlenie sufitowe i nie tylko, w formie listew LED. Oczywiście wymagany jest umiar – nie tylko w ilości, ale też w doborze kolorów tego rodzaju oświetlenia.

Od lat popularne są też lampy halogenowe, często w formie punktowych lampek mających na przykład zwracać naszą uwagę na miejsca, które chcemy wyróżnić we wnętrzach. Często ukrywa się je również w sufitach podświetlanych.

Kiedy zgasną światła…

Wszelkiego rodzaju oprawy, w jakie ubieramy nasze oświetlenie sufitowe mogą stanowić ozdobę pomieszczeń nawet, kiedy nie są używane zgodnie z przeznaczeniem. Mają naprawdę duży wpływ na styl i wystrój pomieszczenia. Dlatego wybierając lampy sufitowe powinniśmy zwracać uwagę na ich kształt, kolor i styl.
Duża lampa na długim kablu potrafi nadać ton całej reszcie wystroju, wręcz zdominować pomieszczenie. Może ozdobić, ale tez oszpecić wnętrze. Dlatego to takie ważne, żeby jej styl w harmonijny sposób korespondował zresztą dekoracji, meblami i wykończeniem. Jeśli nam się to uda, efekt wynagrodzi godziny spędzone na zwiedzaniu salonów z oświetleniem. Jeśli nie – lampa wkrótce zacznie nas irytować. Wcześniej czy później i tak będziemy musieli ją wymienić…

Similar Posts