Rolety rzymskie to jeden z bardziej niecodziennych sposobów na przyozdobienie i osłonienie naszych okien przed słońcem. Z drugiej strony jest jednak dość uniwersalny i przy odrobinie pomysłowości możemy zastosować go praktycznie w każdym pomieszczeniu, z bardzo dobrym efektem wizualnym. Czym zatem są rolety rzymskie i jak dokładnie działają? O czym należy pamiętać, gdy zechcemy kupić je do własnego mieszkania?
1. Jak działają rolety rzymskie?
2. Największe zalety rolet rzymskich
3. Do jakich pomieszczeń warto wykorzystać rolety rzymskie?
4. O czym pamiętać przy zakupie?
Jak działają rolety rzymskie?
Rolety rzymskie to alternatywa dla wersji klasycznej. Zamiast jednego prostego pasma materiału regulowanego na oknie za pomocą łańcuszka, mamy kolejne fale rolety opadające na okno kaskadą. Pozwala to uzyskać ciekawy efekt wizualny i stanowi przyciągający uwagę sposób na oprawienie okna. Najlepszym wariantem rolety rzymskiej jest taka o gładkim, jednolitym kolorze lub z regularnym, powtarzającym się wzorem geometrycznym. Do dyspozycji mamy również trzy rodzaje wykończeń: falbanę prostą, falbanę z falą oraz roletę pozbawioną falbany.
Mechanizm podnoszenia i opuszczania rolet rzymskich jest podobny do tego, jaki występuje w klasycznej opcji. Możemy wybrać wariant sznurkowy lub koralikowy, przy czym ten drugi – z racji możliwości wytrzymania większego obciążenia – lepiej sprawdzi się przy cięższych i większych roletach.
Największe zalety rolet rzymskich
Niewątpliwym plusem rolet rzymskich jest ich niecodzienny wygląd. Zdecydowanie lepiej przyciągną one oko naszych gości, niż zwykłe rolety czy zasłony. Dodatkowo możemy osiągać bardzo zróżnicowane efekty poprzez wybieranie odmiennych materiałów czy wzorów. Tego rodzaju zakrycie okna montowane jest bardzo blisko ramy, w związku z czym materiał idealnie zasłania okno i uniemożliwia słońcu wdzieranie się do pomieszczenia przez szczeliny pomiędzy ścianą a roletą. Samo mocowanie rolet rzymskich również daje nam spore pole do manewru, ponieważ możemy przymocować je do ściany, wspornika karnisza lub ramy samego okna – to daje nam również kontrolę nad tym, jak blisko szyby znajdzie się roleta. Wiele ciekawych przykładów tego rozwiązania znajdziesz na stronie: https://alena-firany.pl/rolety-rzymskie.html.
Do jakich pomieszczeń warto wykorzystać rolety rzymskie?
Wbrew pozorom jest to rozwiązanie bardzo uniwersalne, a wszystko zależy od rodzaju materiału, jaki wybierzemy. Rolety rzymskie do kuchni mogą być na przykład bardzo lekkie, prześwitujące, co pozwoli na uzyskanie ciekawego efektu rozproszonego światła. Z kolei gdy chcemy mieć pewność, że pokój zostanie zaciemniony w całości, możemy zdecydować się na mocno tkany, ciemniejszy materiał – takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w sypialni. Rolety rzymskie zyskują na swoim niepowtarzalnym charakterze dzięki temu, jaki kolor, wzór i teksturę dla nich wybierzemy, w związku z czym bez problemu da się je dopasować zarówno do minimalistycznych i surowych pomieszczeń, jak i ciepłych i zapraszających aranżacji.
O czym pamiętać przy zakupie?
Wybierając rolety rzymskie przede wszystkim pamiętajmy o zdjęciu z okien dokładnych wymiarów. Same rolety możemy kupić już gotowe lub wykonać na zamówienie. Największym kosztem w takim systemie jest samo mocowanie i mechanizm łańcuszkowy, jednak jest to wydatek, który ponosimy raz. Warto pamiętać również, że im bardziej zbity i sztywniejszy materiał, tym roleta będzie cięższa, w związku z czym lepiej w takiej sytuacji wybrać łańcuszek, niż sznurki.