Elegancka, dobrej jakości firanka to polecany element wyposażenia salonu, gabinetu, sypialni, kuchni czy innego pomieszczenia. Aby jednak firana spełniała w pełni swe funkcje, powinna być odpowiednio dopasowana do okna oraz samego pokoju. W jaki sposób to zrobić? Podpowiadamy w poniższym tekście.
- Odpowiednie dopasowanie firanki do wielkości pomieszczenia
- Estetyka plus funkcjonalność firanek
- Długość i szerokość firanki
Odpowiednie dopasowanie firanki do wielkości pomieszczenia
Gotowe firanki są dostępne w różnych kolorach, długościach, szerokościach, wzorach oraz materiałach. Tak szeroki wybór sprawia, że zakup konkretnego rodzaju nie zawsze jest prosty. Przed decyzją o nabyciu firany, dobrze jest wziąć pod uwagę pomieszczenie, w którym będzie ona zawieszona. W niedużych pokojach najbardziej odpowiednie będą modele w stonowanych odcieniach, a także wersje jednokolorowe, pozbawione bogatych wzorów czy ornamentów. Dzięki temu możliwy jest optymalny dopływ światła słonecznego. Ponadto jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń. W przypadku natomiast dużych pomieszczeń, można sobie pozwolić na firany i zasłony w ciemniejszych kolorach, wykonane z ciężkich, grubych materiałów. Nadają one bardzo eleganckiego, stylowego wyglądu pomieszczeniom. Dobrze prezentują się zarówno w przypadku pokoju zaaranżowanego w stylu nowoczesnym, jak też klasycznym.
Estetyka plus funkcjonalność firanek
[obraz_1] Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając firanki do pokoju? Jeżeli ważna jest przede wszystkim estetyka firany, to w tej sytuacji kupujący ma szerokie pole do popisu. Może bowiem wybierać modele dostosowane w pełni do swego gustu czy aranżacji pomieszczenia. Warto przy tym pamiętać, że dzięki drapowaniom i marszczeniom tkaniny można osiągnąć dekoracyjny efekt przestrzenności. Jeśli firanka ma natomiast pełnić funkcję praktyczną, czyli chroniącą przed intensywnym nasłonecznieniem czy też niechcianymi spojrzeniami sąsiadów, istotny jest rodzaj materiału, z którego zasłonki są wykonane. Najlepiej, aby była to tkanina o gęstym splocie i nieprzezroczysta. W takiej sytuacji dobrze jest trzymać się kilku prostych zasad, w tym przede wszystkim określić, do jakiej wysokości mają sięgać firanki, jak powinny być upięte, jak mocno zmarszczone oraz na jakim karniszu zawieszone. Ważna jest też wielkość, aby firana mogła przesłonić całe okno.
Długość i szerokość firanki
Przed zakupem dobrej jakości firany z polecanego sklepu https://misty-white.pl/firany, należy starannie zmierzyć okna oraz karnisze, aby mieć pewność nabycia odpowiedniego produktu. Pomiary powinny być uzależnione od sposobu mocowania firanki. Jeżeli wisi ona na karniszu, to należy zmierzyć jego długość, bez elementów wykończeniowych, z kolei jeśli wisi na szynie, trzeba zmierzyć ją na całej szerokości.
Aby firanka prezentowała się estetycznie i efektownie w oknie, trzeba ją właściwie dopasować, dobierając odpowiednio więcej materiału w stosunku do szerokości okna. Jeśli chcemy, by układała się ona swobodnie, należy przyjąć, że jej szerokość przed zmarszczeniem powinna być około 2-2,5 razy większa niż szerokość karnisza.
Ważna jest też długość zasłony. Powinna być ona dopasowana do dekoracji okiennych, a także aranżacji pomieszczenia. Zazwyczaj wybiera się trzy rodzaje długości: firankę sięgającą do podłogi, poniżej linii parapetu oraz do parapetu. Co istotne, wysokość należy mierzyć od miejsca mocowania na karniszu, czyli od haczyków albo żabek. Ten sposób mierzenia pokazuje rzeczywistą wysokość, na której zawiśnie tkanina.