Oranżerie jako ogrody letnie znane są od stuleci. Dawniej stanowiły osobne budynki przy pałacach dygnitarzy, dziś są najczęściej przedłużeniem domu. Urozmaicają jego bryłę i dają domownikom szansę na delektowanie się zielenią roślin podczas zimy. Jak efektownie i wygodnie urządzić oranżerię zapraszając naturę do naszej przestrzeni mieszkalnej?
Idealny ogród zimowy – czym powinien się charakteryzować?
Dobra oranżeria jest pomieszczeniem używanym na co dzień. Stanowi w naszym domu oazę, w której możemy realizować pasję, lub po prostu relaksować się po ciężkim dniu. Nie jest z pewnością jedynie miejscem, w którym hodujemy egzotyczne rośliny. Warto wyposażyć ją w meble, które odzwierciedlać będą nasz styl. Budowa oranżerii nie jest przedsięwzięciem tanim, więc jeśli dość mocno nadwyrężyła nasze finanse, warto pomyśleć o zaciągnięciu pożyczki na dowód na get-money.pl. Dzięki dodatkowym środkom uda nam się wyposażyć wymarzoną oranżerię zgodnie z oczekiwaniami.
Jaki styl wybrać urządzając oranżerię?
Połączeniu rożnych gatunków roślin z naszymi indywidualnymi upodobaniami i potrzebami dotyczącymi wyboru mebli i dekoracji, doskonale posłuży styl eklektyczny. Daje nam on możliwość wkomponowania wygodnych, klasycznych mebli w nowoczesne wykończenie i połączenia całości z dowolnymi gatunkami roślin. Jest idealnym stylem do wyrażenia naszego indywidualizmu, jeśli więc mamy swoją wizję idealnej oranżerii, warto rozważyć eklektyzm.
Niestety styl eklektyczny, zwłaszcza w oranżerii, może okazać się posunięciem dość ryzykownym. Jeśli nie określimy jednego, głównego gatunku aranżacji, we wnętrzu może zapanować nieestetyczny chaos.
Oświetlenie i ogrzewanie
Dobór mebli, dekoracji i gatunków roślin, jakie pojawią się w oranżerii, to kwestia naszego dobrego samopoczucia. Jednak aby dobrze czuły się w niej wybrane rośliny, powinniśmy pomyśleć o prawidłowym oświetleniu i ogrzewaniu.
W przypadku oświetlenia w oranżerii, lampy stanowią nie tylko element dekoracyjny. Światło jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania roślin. Wprawdzie przeszklony dach i ściany zapewniają im sporą dawkę światła słonecznego, jednak w okresie zimowym przydaje się dodatkowa porcja. Zapewnią ją na przykład świetlówki kompaktowe, których światło jest zbliżone do słonecznego.
Umieszczenie oranżerii na południowej stronie sprawi, że pomieszczenie będzie się nagrzewać od słońca. Nie można jednak polegać wyłącznie na tym naturalnym źródle ciepła późną jesienią i zimą.
Świetnym i często stosowanym w oranżeriach rozwiązaniem, jest ogrzewanie podłogowe. Doskonale sprawdzają się również grzejniki kanałowe i ścienne. Przy wyborze firmy, która będzie zakładać ogrzewanie w oranżerii, warto kierować się referencjami. W przypadku pomieszczenia o szczególnym przeznaczeniu, jakim jest ogród zimowy, nie sprawdzą się dokładnie te same, standardowe rozwiązania, które stosowane są w zwykłych wnętrzach mieszkalnych, jak sypialnie i salony. Mówiąc krótko – ogrzewanie ma być komfortowe dla roślin i zapewniać im prawidłowe funkcjonowanie.
Dobrze urządzona oranżeria to doskonałe miejsce relaksu, warto więc w nie zainwestować.