Porady

Do czego służą stopnie dachowe?

Do czego służą stopnie dachowe?

Praca firmy dekarskiej zwykle kończy się wraz z ułożeniem pokrycia dachowego oraz systemów rynnowych. Niestety na tym etapie część inwestorów rezygnuje z montażu akcesoriów dachowych zapewniających ochronę przeciwśniegową czy też sprawną komunikację dachową. W wielu przypadkach okazuje się jednak, że rezygnacja ze stopni i ław kominiarskich była błędem, ponieważ bez tych elementów sprawne i bezpieczne przemieszczanie się po dachu nie jest możliwe. Może zdarzyć się nawet, że kominiarz odmówi wykonania usługi. Dlaczego zatem warto zamontować stopnie dachowe?

Solidne stopnie i ławy kominiarskie

Stopnie kominiarskie najczęściej montuje się na odcinku pomiędzy włazem dachowym a kominem, natomiast ławy kominiarskie tuż obok komina. Stopnie dachowe tworzą coś w rodzaju schodków prowadzących do ujścia przewodów kominowych. Powinny być wykonane z solidnych materiałów i porządnie przytwierdzone do konstrukcji dachu, dzięki czemu zapewnią stabilne podparcie dla osoby przemieszczającej się po połaci dachowej. Jest to szczególnie istotne w przypadku dachów spadzistych o dużym kącie nachylenia, na których dodatkowo znajduje się śliska blachodachówka. Stopnie kominiarskie poprawiają komfort i bezpieczeństwo osób wykonujących na dachu prace naprawcze, osób odpowiedzialnych za wykonanie przeglądu komina, czy też domowników, którzy chcą sprawdzić stan pokrycia dachowego po nawałnicy, wyczyścić rynny albo zamontować na dachu antenę.

Natomiast ławy kominiarskie to akcesoria dachowe montowane tuż obok komina i zapewniające stabilne podparcie osobom, które dokonują przeglądu i czyszczenia przewodów kominowych. W przypadku wysokich kominów, oprócz ław kominiarskich, niekiedy montuje się też specjalne aluminiowe drabinki.

Stopnie dachowe do dachówki

Na rynku dostępny jest szereg akcesoriów dachowych do pokryć z blachodachówki, papy, gontu, dachówki ceramicznej, dachówki betonowej i innych. W każdym przypadku stopnie i ławy kominiarskie pełnią tę samą funkcję, ale nieco inaczej przebiega proces ich montażu. Ponadto w przypadku niektórych pokryć dachowych istnieje więcej możliwości doboru koloru osprzętu, przez co dach wraz z akcesoriami nadal prezentuje się efektownie.

Jeżeli chodzi o dachówkę betonową i ceramiczną,  tutaj sprawdzi się ten sam rodzaj akcesoriów. W sklepach znajdziemy m.in. ławy kominiarskie do dachówki z podporą, jak i ławy kominiarskie do dachówki przeznaczone do montażu na gumie. Jeśli chodzi o podporę, składa się z dwóch części, a mocowanie odbywa się za pomocą czterech wkrętów. Tego typu wspornik sprawdza się zarówno w przypadku montażu ław kominiarskich, jak i stopni dachowych. Natomiast montaż na gumie odbywa się z udziałem wspornika jednoczęściowego, który nie ma bezpośredniego kontaktu z dachówką. Podczas montażu wspornik zaczepiany jest za łatę i mocowany przy pomocy dwóch wkrętów. Takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku ław kominiarskich, natomiast stopnie dachowe warto wesprzeć podporą dwuczęściową.

Similar Posts