Porady

Jak kupować schody kręcone?

Jak kupować schody kręcone?

Wybierając schody do domu, bierzemy pod uwagę zarówno estetykę, jak i funkcjonalność dostępnych rozwiązań. Wiele zależy tutaj od tego, w jakim pomieszczeniu schody zostaną umieszczone i czy będą wykorzystywane wielokrotnie każdego dnia, czy też sporadycznie, np. w celu skorzystania z rzadko odwiedzanych pomieszczeń na poddaszu. Jeżeli schody mają być zamontowane w otwartym, ale niewielkim holu i prowadzić do znajdującej się wyżej antresoli, na pewno duże znaczenie ma ich wygląd. Bardzo efektownym rozwiązaniem są w tym przypadku schody kręcone.

 

Schody na planie koła – zalety

Schody kręcone zajmują niewiele miejsca, dlatego doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach o ograniczonej powierzchni, gdzie nie ma możliwości zamontowania schodów prostych czy zabiegowych. Czasem taka możliwość istnieje, ale kosztem utraty funkcjonalności – klasyczne schody stają się bardzo strome, a przez to niewygodne.

Schody spiralne mogą być zamontowane pośrodku pomieszczenia, absolutnie nie ma konieczności wydzielania osobnej klatki schodowej. Tym samym nie dochodzi do znacznego ograniczania powierzchni użytkowej domu, zarówno jeśli chodzi o pomieszczenia znajdujące się na parterze, jak i na piętrze. Aby zamontować schody kręcone, musimy wykonać w suficie niewielki otwór. Jego średnica zwykle waha się w granicach 130-170 cm.

Na rynku dostępny jest szeroki wybór schodów kręconych idealnych do niewielkich, kompaktowych domów. Bieg schodów kręconych jest bardzo zwarty, mono skręca i stopniowo się unosi. To sprawia, że cała konstrukcja nie wprowadza w pomieszczeniu niepotrzebnego zamieszania, a jednocześnie zyskuje niezwykle atrakcyjny wygląd. Tym samym schody spiralne pełnią funkcję dekoracyjną. Spośród dostępnych rozwiązań z łatwością można wybrać takie, które wpiszą się w stylistykę wnętrza, choć najpopularniejsze są schody stanowiące połączenie drewna i metalu.

Jak kupować schody kręcone?

Na pewno niezwykle istotna jest znajomość projektu budowlanego domu i wymiarów pomieszczenia, w którym mają stanąć schody. W przypadku, gdy chcemy zaoszczędzić miejsce, musimy wybrać schody o niewielkiej średnicy, do której należy dopasować otwór w stropie pomieszczenia. Schody kręcone najlepiej prezentują się wówczas, gdy otwór ma kształt koła. Otwór ten powinien mieć średnicę o kilkanaście centymetrów większą niż średnica schodów.

Wybierając schody kręcone, należy również zwrócić uwagę na rodzaj i jakość materiałów. Stabilność i bezpieczeństwo zapewnią schody o konstrukcji stalowej. Stalowa może być także balustrada, natomiast całość ożywią drewniane stopnie. Ponadto kupując schody z elementami drewnianymi, powinniśmy wziąć pod uwagę kolorystykę podłóg i drzwi. Producenci schodów oferują stopnie pokryte lakierem bezbarwnym lub kolorowym. Jeżeli kolor stopni dopasujemy do stylistyki pomieszczeń, powstanie spójna całość, a dom zyska harmonijny wygląd.

 

Similar Posts