Porady

Jakie szkło do jakiego alkoholu – czy to ważne, z czego pijemy?

Alkohol jest nieodłącznym elementem imprez i spotkań towarzyskich. Wbrew pozorom, to, z czego pijemy ma znaczenie – odpowiednie sztućce i naczynia nie liczą się więc tylko w przypadku posiłków. Odpowiednio dobrane szkło pokazuje naszą klasę, szczególnie na bardziej uroczystych spotkaniach lub kolacjach firmowych. Zobacz, jakie szkło jest odpowiednie do najpopularniejszych trunków: whisky i wina!

Wino – król wśród trunków

Wino to chyba najbardziej szlachetny trunek, uwielbiany i szanowany na całym świecie. Spożywanie tego alkoholu to wręcz przedmiot kultu w niektórych obszarach świata – któż nie słyszał o słynnych francuskich winnicach. Sam proces picia tego alkoholu ma znaczenie. Nauczeni zasad poprawnej degustacji nie tylko staniemy się koneserami win, lecz także: zrobimy pozytywne wrażenie na naszych gościach. Do elementów degustacji można zaliczyć wrażenia smakowe, zapachowe oraz wizualne – a wbrew pozorom, odpowiednio dobrane szkło ma wpływ na nasze zmysły!

Kieliszki do wina powinny przede wszystkim zwężać się ku górze, bez względu na sam kształt górnej części. Wysoka, smukła nóżka to element, za który powinniśmy trzymać kieliszek: jeśli złapiemy dłońmi za kielich, niepotrzebne rozgrzejemy trunek. Kieliszki zwyczajowo napełniamy do 3/4 wysokości. Wygląd szkła ma znaczenie i prawdziwi znawcy win na pewno zauważą różnicę w jakości ich wykonania. Dobrej jakości kieliszki do wina wpływają też pozytywnie na ocenę wizualną trunku, ukazując dobrze piękną barwę wina. Sprawdź ofertę najlepszej jakości kieliszków: kieliszki do wina.

Whisky – czy szklanka ma znaczenie?

Whisky to mocny, rozgrzewający trunek, nazywany nawet potocznie wodą życia. W jego przypadku wykorzystuje się niskie szklanki o grubym dnie, wykonane najczęściej z grubszego szkła. Szklanki do whisky mogą przybierać przy tym fantazyjne kolory i formy, ważne jednak, aby zachować przy tym kształt walca lub tulipana. Ten drugi chwalony szczególnie przez profesjonalnych degustatorów – przeczytaj więcej na szklanki do whisky.

Szklanki do whisky mogą być fantazyjnie zdobione; to właśnie grube, dobrej jakości szkło wykorzystywane przy ich produkcji pozwala na stworzenie pewnych, geometrycznych wzorów. Takie szkła wyglądają jak małe arcydzieła – w przypadku jedzenia zwracamy uwagę na wygląd zastawy i samej potrawy, picie trunków z pięknie wyglądających szkieł i kryształów może więc tak samo wzmacniać nasze odczucia. Zdecyduj się już dziś na najpiękniejszą, bogato zdobioną szklankę, a zaskoczysz zarówno siebie, jak i swoje podniebienie: szklanka do whisky.

Similar Posts