Porady

System suchej zabudowy – wszystko co musisz wiedzieć

System suchej zabudowy - wszystko co musisz wiedzieć

Płyty gipsowo-kartonowe w połączeniu ze stelażem oraz ewentualnym wypełnieniem stanowią bardzo popularny w wykończeniach wnętrz system suchej zabudowy. Dzięki niemu w szybki i stosunkowo prosty sposób można wykonać wiele rodzajów prac. Na czym dokładnie polega tak zwana sucha zabudowa i jakie materiały są przy jej wykonywaniu niezbędne?

Czym jest sucha zabudowa?

System suchej zabudowy to gotowe płyty różnego rodzaju przymocowane najczęściej z użyciem specjalnych wkrętów do metalowego, lekkiego stelaża – tak zwanego rusztu. Stelaż z profili o różnym kształcie może być także w kluczowych miejscach wzmocniony, w zależności od przeznaczenia wykonywanej zabudowy. W przypadku wykonywania suchego tynku płyty są klejone do podłoża. Nazwa sucha zabudowa wzięła się od braku konieczności murowania ścianek z użyciem mokrej zaprawy. Oczywiście do wykończenia ścianek, przedścianek czy sufitów z płyt wykorzystuje się zaprawę gipsową czy gładź.

Materiały budowlane wykorzystywane w systemie

Wykonywanie prac związanych z suchą zabudową wymaga odpowiednich umiejętności i przestrzegania kilku podstawowych zasad. Pierwszą z nich jest dobór odpowiednich materiałów. Płyty gipsowo-kartonowe występują w różnych grubościach oraz długościach, które należy dopasować do wykonywanej zabudowy. W zależności od warunków użytkowania, wyróżniane są także specjalne płyty o podwyższonej odporności na wilgotność czy wysokie temperatury. Znajdą one zastosowanie w łazience, kuchni czy przy zabudowie kominka. Wybierając materiały budowlane Kraków oferuje wiele składów z wysokiej jakości produktami. Warto znaleźć miejsce, w którym zakupi się wszystkie potrzebne rzeczy na raz.

System suchej zabudowy wykorzystuje:

  • płyty gipsowo-kartonowe typu A, H2, F, czy FH2 o różnych grubościach, długościach i ewentualnych wzmocnieniach,
  • profile najczęściej stalowe do budowy rusztu typu UW, CW, UA – ościeżnicowe, CD w przypadku sufitów itp.,
  • blachowkręty do mocowania płyt,
  • kołki rozporowe do mocowania profili,
  • wieszaki w przypadku sufitów,
  • taśmy tłumiące,
  • izolacje różnego typu.

W zależności od wykonywanej zabudowy, specyfiki pomieszczenia i innych uwarunkowań materiały robocze mogą być mocno zróżnicowane. Spoinowanie płyt po montażu wykonuje się z użyciem masy szpachlowej i taśmy, a następnie gładzi.

Gdzie można stosować systemy suchej zabudowy?

Sucha zabudowa pozwala na szybkie remontowanie wnętrz o nawet bardzo zniszczonych ścianach czy sufitach. To także dobry sposób na zabudowę instalacji, tworzenie konstrukcji ozdobnych, półek czy montaż wpuszczanego w sufity i ściany oświetlenia. Płyty g-k mogą być dodatkowo wzmocnione, podobnie jak ruszt, na którym są montowane, dlatego tego typu zabudowa nie wyklucza montażu na niej ciężkich elementów. Doskonale sprawdzają się przy budowie ścianek działowych czy zabudowie poddaszy. Sucha zabudowa to współczesne, wygodne rozwiązanie w dziedzinie wykończenia wnętrz.

Similar Posts