Porady

Jak skompletować zastawę stołową? Poradnik

Możesz kupić gotową zastawę stołową, ale możesz też zdecydować się na samodzielne jej skompletowanie. Dlaczego warto rozważyć taką opcję? Ponieważ pozwala na większą swobodę w zakresie dobierania wzorów, kolorów i form talerzy. Staje się niepowtarzalna, a Ty masz pewność, że nikt nie ma takiej samej. Płacisz przy tym dokładnie za te elementy, których potrzebujesz. Dowiedz się, jak skompletować zastawę stołową, aby była piękna i praktyczna.

Zrozum swoje potrzeby – ile i jakie elementy są Ci potrzebne?

Pierwszym krokiem do skompletowania zastawy stołowej jest zrozumienie, do czego będzie ona używana. Czy potrzebujesz zastawy na codzienne posiłki, czy może planujesz organizować eleganckie kolacje dla rodziny i przyjaciół? Może szukasz zastawy na specjalne okazje, takie jak święta? Odpowiedź na te pytania pomoże Ci określić, jakie elementy będą Ci potrzebne. Uświadomią Ci także, czy wystarczy Ci klasyczny zestaw, czy raczej niezbędny będzie taki bardziej rozbudowany np. z wazą, sosjerkami czy paterą.

Podstawowe elementy zastawy – tego nie może zabraknąć

Zanim zaczniesz dobierać elementy i rozszerzać zestaw, skup się na jego trzonie. Każda zastawa stołowa powinna zawierać:

  • talerze (duże do głównych dań, średnie do zup i małe do deserów),

  • szklanki do wody i kieliszki do wina,

  • sztućce (widelec, nóż, łyżka i łyżeczka),

  • miski do sałatek czy chochle do zup.

W przypadku formalnych kolacji warto zainwestować również w talerze do serwowania przystawek oraz specjalne sztućce do ryb.

Dodatkowe elementy – o co warto rozbudować zastawę stołową?

Zależnie od Twoich potrzeb, możesz rozważyć dodatkowe elementy, takie jak dzbanek do wody, sosjerka, talerzyki na chleb, a nawet serwetniki. Pamiętaj, że każdy dodatkowy element dodaje elegancji, ale również komplikuje proces mycia i przechowywania. Czy Twój stół jest na tyle duży, aby je pomieścić? Jeśli dysponujesz np. kredensem z przeszkloną witryną rozmieszczenie wszystkich elementów może nabrać dekoracyjnego charakteru.

Wybór stylu – bogate czy klasycznie zdobione?

Styl zastawy stołowej powinien odzwierciedlać Twój osobisty gust i charakter mieszkania. Może to być nowoczesny minimalizm, rustykalny klimat, elegancja w wersji vintage czy klasyka. Wybór stylu powinien zależeć od reszty Twojej kuchni i jadalni, a także od charakteru spotkań, które planujesz organizować.

Jakość vs ilość

Zastawa stołowa to inwestycja na lata, dlatego warto postawić na jakość. Lepiej jest mieć mniej elementów, ale lepszych jakościowo, niż kupować tanie, ale łatwo niszczące się produkty. Pamiętaj, że w razie potrzeby, z czasem, możesz je uzupełnić, jednak to wymaga znalezienia talerzy czy szklanek z tej samej kolekcji. I tu też nasza wskazówka dotycząca kupowania etapami.

Kupowanie naczyń etapami

Nie musisz kupować całej zastawy stołowej na raz. Możesz zacząć od podstawowych elementów, a potem stopniowo dodawać kolejne, takie jak talerzyki do ciasta, kieliszki do szampana czy talerze do ryb. Jeśli o tym myślisz, unikaj raczej zestawów kolekcjonerskich i serii limitowanych, które są trudniej dostępne, a postaw na coś uniwersalnego.

Similar Posts