„Bo cóż drąży kształt przyszłych przestrzeni / Jak nie rzeka podziemna”. Co napisał w tekście, wyśpiewał potem Jacek Kaczmarski w swym niezapomnianym i wielokrotnie cytowanym „Źródle”. Dla właściciela małej działki za miastem rzeczywistą „rzeką podziemną” może być zbiornik na deszczówkę. W skali domowego gospodarstwa staje się miejscem, skąd bije źródło wody uprzednio skrupulatnie zgromadzonej. I to właśnie opisywane rozwiązanie „drąży kształt przyszłych przestrzeni”, bowiem w całej swej genialnej prostocie dorównuje ekologicznym ambicjom XXI wieku.
Wybrane atuty zbiorników na deszczówkę
O ile w kwestii sposobów na ogrzewanie domu inwestorzy łamią sobie głowę, na który z nich się zdecydować, o tyle w przypadku podłączenia wody sprawa jest dużo prostsza. Najczęściej istnieje możliwość dołączenia do gminnej sieci wodociągowej. Gdy tak nie jest, przeważnie właściciel terenu jest zmuszony wykopać studnię głębinową. W obu przypadkach warto jednak zainwestować w zbiornik na deszczówkę (sprawdź na: https://conplast.com.pl/zbiornik-na-deszczowke/), który będzie stanowił alternatywne źródło wody w gospodarstwie domowym.
W przypadku awarii gminnej sieci można mieć pewność, że z własnych zasobów będzie przynajmniej spłukana woda w toalecie lub będzie można zrobić pranie. A w skrajnych przypadkach nawet wykąpać się, gdy poważna usterka nie zostanie naprawiona w kilka dni. Najczęściej jednak zbiornik na wodę deszczową służy do gromadzenia zapasów, które przydają się do nawadniania trawnika oraz ogrodowych grządek.
Zresztą pod tym względem woda deszczowa sprawdza się doskonale. Głównie dzięki swoim chemicznym właściwościom. Jest znacznie cieplejsza od wody pobieranej z sieci, a także wyróżnia się kwaśnym pH. Hodowcy cenią ją sobie i chętnie używają do podlewania np. pomidorów lub papryki. To warzywa, które nie lubią zimnej wody i wolą tę, która niemal bezpośrednio pochodzi z nieba.
Montaż zbiornika na deszczówkę
Oprócz wymienienia głównych zalet zbiorników na wodę deszczową warto wspomnieć także o technicznych aspektach ich montażu. Obecnie wiele firm specjalizuje się w produkcji profesjonalnych instalacji do magazynowania deszczówki. Przykładem jest polska firma Conplast, której siedziba mieści się w podpoznańskich Pobiedziskach.
Przedsiębiorstwo z Wielkopolski rekomenduje umieszczenie zbiornika na wodę deszczową kilka metrów pod ziemią. Deszczówka spływa z dachu do rynny i trafia do plastikowego pojemnika. Podczas intensywnych opadów nadmiar wody jest przelewany do drenażu rozsączającego, po czym wsiąka w grunt. Dodatkowo warto wspomnieć, że zamontowany w instalacji hydrofor zapewnia stałe ciśnienie.
Ponadto kompletny zestaw zbiornika na deszczówkę Conplast zawiera także układ zaworów, umożliwiających przełączenie zasilania instalacji na wodociągową. W zależności od decyzji właściciela zbiornika na wodę deszczową może to odbyć się manualnie lub automatycznie. Pozostałe elementy instalacji doprowadzają deszczówkę do pomieszczeń – pralni lub łazienki, gdzie znajduje się toaleta. Zachęcamy do zainteresowania się tym rozwiązaniem, które umożliwia bezpłatnie pobierać wodę, czyli jeden z najcenniejszych ziemskich zasobów.
Sprawdź także studzienki przepompowni ścieków na: https://conplast.com.pl/studzienki-przepompowni-sciekow/