Porady

Żaluzje drewniane – co warto wiedzieć przed zakupem

Żaluzje drewniane – co warto wiedzieć przed zakupem

Potrzebujesz dekoracji okiennej i szukasz ciekawego, a zarazem funkcjonalnego rozwiązania? Z pewnością warto zwrócić uwagę na żaluzje drewniane, które doskonale uzupełnią każdą przestrzeń, a dodatkowo będą stanowić solidny i designerski dodatek. Moda się zmienia, ale drewno nigdy nie wychodzi z mody. Dlatego warto rozważyć taki zakup.

1. Żaluzje drewniane – dlaczego warto się na nie zdecydować?

2. Jak zamontować drewniane żaluzje?

3. W jaki sposób dbać o żaluzje drewniane?

4. Jak zmierzyć okno pod żaluzje?

5. Dobierz żaluzje drewniane tak, by idealnie pasowały do wnętrza

Czy wiesz, że żaluzje z drewna wykorzystywano już w starożytności, by chronić wnętrza przed promieniami słonecznymi? To rozwiązanie nie tylko funkcjonuje do dziś, lecz także jest prawdziwym wnętrzarskim hitem. Wśród wielu rodzajów przesłon okiennych żaluzje drewniane stanowią jedno z najbardziej ekskluzywnych rozwiązań. Co warto wiedzieć o żaluzjach drewnianych, zanim zdecydujesz się na zakup?

1. Żaluzje drewniane – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Gdy stoisz przed zakupem żaluzji okiennych, te wykonane z naturalnego drewna zapewne są jedną z opcji, które rozważasz. Zastanówmy się zatem, co przemawia na korzyść żaluzji drewnianych.

Po pierwsze, niewątpliwą zaletą w przypadku żaluzji drewnianych jest ich naturalne piękno, szlachetność oraz niebanalna estetyka. Zastosowane materiały naturalne będą pasować zarówno do wnętrz klasycznych, nowoczesnych, jak i rustykalnych. Przykłady przepięknych drewnianych żaluzji znajdziesz tutaj: https://familyrollo.pl/zaluzje/zaluzje-drewniane

Żaluzje drewniane to nie tylko wygląd, to także funkcjonalność i jakość. Drewniane lamelki są również dość grube, dzięki czemu możemy doskonale zaciemnić wnętrze i ochronić się przed promieniami słonecznymi, gdy tego potrzebujemy. Ponadto zaletą żaluzji drewnianych jest ich trwałość – są odporne na drobne uszkodzenia mechaniczne, jak również na działanie promieniowania słonecznego. Naturalny materiał czyścić bez obaw, że żaluzje ulegną zniszczeniu. Warto jednak pamiętać, że żaluzje drewniane nie lubią wilgoci, dlatego podczas czyszczenia nie powinny mieć zbyt długiego kontaktu z wodą.

Alternatywą dla żaluzji drewnianych są żaluzje bambusowe, które są lżejsze, cieńsze, a zwinięcie ich w górnej części okna nie sprawia najmniejszej trudności.

2. Jak zamontować drewniane żaluzje?

Montaż żaluzji drewnianych jest niezwykle istotną kwestią, która ma wpływ nie tylko na wygląd okna, lecz także wygodę korzystania z osłon. Żaluzje drewniane zamontować możemy na trzy sposoby: do ramy okiennej, do ściany lub sufitu. Który sposób montażu wybrać? Odpowiedź zależy od kilku czynników. To, czy zamontujesz żaluzje bezpośrednio na skrzydle okna, przy ścianie czy też suficie, zależy od rodzaju żaluzji, ale też ich wielkości, szerokości (ważna jest szerokość lameli i szerokość żaluzji) i sposobu otwierania okna. Dopasuj wybór do indywidualnych potrzeb.

Pamiętaj, że na charakter i wygląd żaluzji będą wpływać również inne, ważne elementy wykończenia. To m.in. maskownica rynny górnej, obciążnik sznurka czy pokrętło. Nawet najdrobniejszy szczegół decyduje o wyglądzie, ale i praktycznym aspekcie korzystania z żaluzji.

Do montażu używa się śrub oraz kołków, które dopasowane są do rodzaju ościeżnicy i zazwyczaj sprzedawane są w zestawie, razem z żaluzjami.

Jeśli interesują Cię żaluzje drewniane lub żaluzje bambusowe, więcej na temat ich montażu dowiesz się tutaj: https://familyrollo.pl/zaluzja-drewniana-50mm-montaz-na-scianie.

3. W jaki sposób dbać o żaluzje drewniane?

Zarówno żaluzje bambusowe, jak i drewniane wymagają szczególnego traktowania. Wspomnieliśmy już powyżej, że żaluzje drewniane nie przepadają za wilgocią (jeśli będą miały z nią styczność, mogą się wypaczyć). Ta informacja nie wystarczy jednak, by odpowiednio o nie zadbać. Chociaż drewno ma właściwości antystatyczne, na lamelach może osadzać się kurz. Dlatego warto zaopatrzyć się w szczotkę do kurzu z miękkim włosiem, ewentualnie przyda się także odkurzacz ze specjalną nakładką i/lub przyrząd do czyszczenia obustronnego. Wyczerpujące informacje na temat pielęgnacji żaluzji najdziesz tutaj: https://urzadzaniedomu.pl/zaluzje-drewniane-czyszczenie-i-pielegnacja/.

Odpowiednio zadbane żaluzje z pewnością stworzą niepowtarzalny klimat w każdym wnętrzu.

4. Jak zmierzyć okno pod żaluzje?

Nie istnieje jeden słuszny sposób pomiaru okna do żaluzji – w zależności od rodzaju montażu oraz szerokości lamel należy zmierzyć różne wymiary. Standardowe listwy w żaluzjach występują w wymiarze od 25 mm do 50 mm. Warto pamiętać o zasadzie: im szersza listwa, tym większa powierzchnia okna, którą pokrywa. Z kolei im mniejsze okno, tym mniejsze powinny być listwy w żaluzjach drewnianych.

5. Dobierz żaluzje drewniane tak, by idealnie pasowały do wnętrza

Wybierając żaluzje, nie sposób pominąć kwestii tak istotnej, jak ich kolorystyka. Najbardziej popularne są żaluzje w odcieniach szarości, bieli, czerni oraz klasycznego brązu. Przed zakupem weź pod uwagę wielkość pomieszczenia – jasny kolor optycznie powiększy przestrzeń, za to ciemny sprawi, że pomieszczenie stanie się bardziej przytulne.

Similar Posts