Historia mozaiki sięga tysięcy lat wstecz. Już w starożytnej Grecji z otoczaków wyrzuconych przez wodę tworzono biało-czarne formy ozdabiające domy czy przedmioty.
Kamienne odpady, ceramika czy szkło czasem w najdrobniejszych postaciach wykorzystywane były przez setki lat do tworzenia mozaikowych obrazów. Jak się ma mozaika dzisiaj, kiedy tak chętnie włączamy ją w wystrój naszych domów? Czy mozaika gresowa daje nam więcej niż inne mozaiki?
Kolejne wcielenie mozaiki
Obecnie mozaiki można nazwać czarodziejami pomieszczeń, bo pozwalają na tworzenie wręcz idealnie precyzyjnych aranżacji. A każda z nich może być zupełnie inna. Najbardziej popularne są mozaiki ceramiczne, szklane lub te wykonane z kamienia naturalnego. Znaleźć też można takie z kamieni półszlachetnych albo z masy perłowej, metalu czy drewna.
Najprostsze i jednocześnie najtańsze występują w kształcie małych kwadratów o rozmiarach od 1 do 5 cm. Jednak współczesne mozaiki mogą przyjmować bardzo wymyślne kształty, jak chociażby liść koniczyny marokańskiej, rybia łuska, arabeska, romb, trójkąt i heksagon. Warta uwagi jest na przykład mozaika brązowa w kształcie heksagonów i w matowym wydaniu, która idealne sprawdzi się jako ozdobna ściana w kuchni w połączeniu z białymi lub antracytowymi frontami, czy sposób na wyeksponowanie takich dekoracyjnych elementów domu jak słup. Czego jeszcze nie wiemy o mozaikach?
Mozaika gresowa – w czym wygrywa?
Mozaikę w domu warto mieć, choćby w formie ozdobnego kawałka ściany podkreślonego niczym obraz ciepłym światłem. Jednak mozaika coraz częściej pojawia się na częściach zewnętrznych domów. Mozaika ceramiczna ze względu na to, że jest bardziej nasiąkliwa, nie powinna być stosowania na zewnątrz.
Tu z pomocą przychodzi mozaika gresowa, która wykonana jest z masy gresowej, co oznacza, że jest nie tylko odporna na wilgoć, ale też procesy związane z zamarzaniem i rozmrażaniem. Podobnie zatem jak kamienne kafle mozaika taka jest odporna na ścieranie, dzięki czemu z powodzeniem można stosować ją na zewnętrzne elementy domu bądź tarasu.
Pamiętajmy też, że mozaika ogólnie jest niezastąpiona w dekorowaniu wszelkich zaokrąglonych powierzchni. Możliwe jest więc tworzenie tego typu elementów na budynku i zdobienie ich mozaiką gresową. Mogą to być dekoracyjne słupy podtrzymujące podcień przy wejściu do domu lub ozdobne zaokrąglone właśnie naroże budynku.
Mozaikowy diamencik
Mozaika gresowa to jednak również wyjątkowe rozwiązanie do wewnętrznych przestrzeni. Dzięki mozaikom o wysokim połysku możemy tworzyć aranżacje w stylu glamour bez użycia kryształków i błyskotek. Mozaika o beżowej lub szarej kolorystyce dzięki połyskowi sprawia bowiem wrażenie złotych albo srebrnych świetlistych powierzchni.
Wiele też zależy od takich detali jak kolor fugi, czy kalibrowanie krawędzi. Dzięki temu zabiegowi brzegi mozaiki są cieńsze i lekko zaokrąglone w porównaniu z resztą płytki. To wszystko daje nie tylko atrakcyjniejszy efekt końcowy, ale też ułatwia utrzymanie w czystości mozaikowych powierzchni.