Porady

Jakie są warunki przyłączenia do sieci gazowej?

Jakie są warunki przyłączenia do sieci gazowej?

Jeśli zależy Ci, by Twój dom ogrzewany był przy użyciu czystego i bezobsługowego źródła energii, to z całą pewnością gaz ziemny jest wręcz idealnym rozwiązaniem. Niestety jednak jego podłączenie wymaga budowy przyłącza gazowego, którym dostarczane będzie błękitne paliwo. Co trzeba zrobić, by ono powstało?

Jak załatwić przyłącze gazowe?

Temat przyłączy gazowych dla domów jednorodzinnych, zacząć trzeba od szybkiej informacji na temat samego systemu przesyłowego, który niestety nie wszędzie istnieje. Co prawda obecnie szereg firm energetycznych – takich jak np. EWE, rozbudowuje swoje sieci dystrybucji, jednak jest to proces bardzo kosztowny. Dlatego też, jeśli np. budujemy nowy dom i chcemy ogrzewać go gazem, to koniecznie powinniśmy sprawdzić, czy w danej okolicy jest taka możliwość. A jeśli tak, to od czego zacząć?

Gdzie złożyć wniosek o przyłącze gazowe?

Pierwszym etapem podłączenia gazu do domu jest złożenie wniosku o przyłączenie do sieci. Dokument taki składa się u lokalnego operatora sieci dystrybucyjnej (OSD), który zarządza systemem dostarczania błękitnego paliwa. Do wniosku z reguły trzeba załączyć akt własności, informację o rezygnacji z korzystania z propan-butanu oraz mapę sytuacyjną terenu.

Projekt przyłącza gazowego – kto go wykonuje?

Jeśli dostawca widzi możliwość doprowadzenia gazu do Twojej działki, to kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy o wykonaniu przyłącza. Co bardzo ważne, samą realizacją tego zadania z reguły zajmuje się w całości sam OSD. Dzięki temu nie musimy się martwić o wykonanie projektu, uzyskanie pozwoleń oraz samo wykonanie przyłącza.

Instalacja gazowa w domu – kto się nią zajmuje?

W tym miejscu trzeba dodać, że samo przyłącze gazowe do domu jednorodzinnego to nie wszystko. Aby w praktyce korzystać z gazu, konieczne jest też wykonanie wewnętrznej instalacji gazowej w domu, która następnie zostanie podłączona do przyłącza. Jej wykonanie leży z kolei po stronie właściciela, który musi zlecić wykonanie jej projektu, zdobyć pozytywną opinię kominiarską i uzyskać pozwolenie na budowę – wniosek w tej sprawie składa się w odpowiednim starostwie powiatowym.

Ile kosztuje przyłącze gazowe?

Podłączenie gazu do domu jest więc procesem wieloetapowym. Jak jednak widać, samo wykonanie przyłącza, nie powinno nastręczać trudności – gdyż większość formalności w tym zakresie leży po stronie OSD. W tym miejscu warto też zwrócić uwagę na koszty takiej inwestycji. Ostateczna cena przyłącza gazowego, zależy przede wszystkim od jego długości. Często spotykaną praktyką jest też ustalenie stałej opłaty do określonej długości – np. 15 metrów. Dopiero po jej przekroczeniu użytkownik musi dopłacać za każdy kolejny metr bieżący rury. W praktyce, jeśli nasz dom położony jest przy ulicy z istniejącą już siecią gazową, koszt przyłącza będzie wynosił około 2000-2500 złotych.

Czas oczekiwania na wykonanie przyłącza gazowego

Skoro mówiliśmy już o tym, jaki jest koszt przyłącza, to pozostaje stwierdzić, ile będzie trwał proces jego wykonania. Nikogo raczej nie zdziwi stwierdzenie, że same roboty budowlane trwają najkrócej, gdyż z reguły wystarczy na nie jeden dzień. Dużo dłużej trzeba czekać na przygotowanie pełnej dokumentacji oraz uzyskanie stosownych pozwoleń. Z reguły oznacza to, że od momentu podpisania umowy o wykonanie przyłącza do jego realizacji mija około czterech miesięcy. Co bardzo ważne, dobrze jest tego czasu nie zmarnować i równolegle zająć się wykonaniem instalacji wewnątrz domu. Pozwoli to na uruchomienie gazu od razu po podłączeniu – i podpisaniu umów na dostarczanie i sprzedaż paliwa. Co godne podkreślenia, nawet jeśli nasze przyłącze wykonane zostało przez jedną firmę, to w dalszym ciągu przysługuje nam prawo do zmiany sprzedawcy gazu. Warto o tym pamiętać!

Similar Posts