Porady

Narzędzia ogrodnicze, które ułatwią nam pracę

Trudno wyobrazić sobie prace ogrodnicze bez odpowiednich narzędzi. Dzięki nim możemy przekopać ziemię w ogrodzie, szybko pozbyć się chwastów, przyciąć drzewa i krzewy. Które narzędzia ogrodnicze są szczególnie przydatne w polskim ogrodzie?

Sekator, siekiera i nożyce ogrodowe

Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku wielu roślin zaliczamy przycinanie. Dzięki przycinaniu możemy nadać drzewkom i krzewom ogrodowym pożądany kształt, usunąć chore gałęzie czy pędy, a także pobudzić rośliny do wzrostu. Do przycinania możemy użyć sekatora i nożyc ogrodowych. Sekator lepiej sprawdzi się w przypadku konieczności przycinania grubszych gałęzi. Z kolei nożycami możemy obcinać przekwitłe kwiaty lub ścinać zioła.

Przy użyciu siekiery możemy pociąć kawałki drewna do kominka. Sprawdzi się ona także do cięcia grubszych gałęzi.

Motyka

Motyka należy do częściej wykorzystywanych narzędzi ogrodniczych. Ogrodnicy cenią ją ze względu na wielofunkcyjność. Przy użyciu tego narzędzia można przekopać niewielkie partie ogrodu, usunąć chwasty, a nawet wykopać cebule roślin. Motyki z długim drążkiem umożliwiają nam wykonywanie prac ogrodowych bez konieczności schylania się.

Grabie

Solidne grabie przydadzą się w każdym ogrodzie. Służą przede wszystkim do usuwania liści, które spadły z drzew czy skoszonej trawy. Przy użyciu grabi możemy także szybko wyrównać grządki. W sprzedaży dostępne są grabie różnej wielkości, wykonane z rozmaitych materiałów. Przed zakupem dobrze jest się zastanowić do jakich celów będziemy je wykorzystywać.

Szpadel i łopata

Szpadel i łopata to narzędzia, które umożliwiają szybkie przekopanie ogrodu, a także wykopywanie dołów (na przykład przy sadzeniu drzew i krzewów). Prace wykonywane przy użyciu tych narzędzi są ciężkie, dlatego bardzo ważne jest, żeby szpadel i łopata były wykonane z solidnych materiałów. Pamiętajmy, że waga łopaty musi być dostosowana do osoby, która będzie się nią najczęściej posługiwała.

Kosiarki

Kosiarki są nam niezbędne, żeby utrzymać trawnik w nienagannym stanie. Wybór tego typu urządzeń jest bardzo duży. Jeżeli nie mamy czasu, żeby zajmować się ogrodem, dobrym wyborem może okazać się nowoczesny robot koszący, który skosi trawę nawet gdy będziemy w pracy.

Spulchniacze

Spulchnianie gleby zapewnia roślinom lepszy dostęp do wody i składników odżywczych. Glebę można spulchnić przy użyciu wideł. Jednak w przypadku konieczności spulchnienia większej powierzchni lepiej jest sięgnąć po narzędzie ogrodnicze jakim jest spulchniacz.

Taczki

Prace ogrodowe będą przebiegały zdecydowanie sprawniej jeżeli będziemy posiadać co najmniej jedną taczkę. Można na niej przewozić worki z ziemią, konewki z wodą, sadzonki roślin. Taczka ułatwi nam sprzątanie ogrodu – możemy przewozić na niej skoszoną trawę czy suche liście. W dobrze zaopatrzonych sklepach ogrodniczych dostępne są taczki różnej wielkości (zarówno taczki metalowe, jak i plastikowe). Wybierając konkretny model powinniśmy się zastanowić do czego będziemy używać tego urządzenia, a także ile mamy miejsca na jego przechowywanie.

Opryskiwacze

Niektóre rośliny ogrodowe wymagają okresowych oprysków, które będą chronić je przed chorobami roślin i szkodnikami. Jeżeli chcemy przeprowadzić opryski na małym terenie, wystarczający powinien być dla nas opryskiwacz ciśnieniowy o pojemności do 10 litrów. W przypadku konieczności wykonania oprysków na szerszą skalę – lepszym wyborem będą opryskiwacze spalinowe (niestety są one dość kosztowne), które poradzą sobie nawet z dużymi drzewami i krzewami.

Wszystkie narzędzia ogrodnicze znajdziesz w Sklepie W Legutko

Similar Posts