Planując inwestycję mieszkalną, bardzo często uwzględnia się projekty przewidujące tanie domy z zachowaną pełną funkcjonalnością. Jednym ze sposobów na to, by zmniejszyć koszty budowy domu, jest zmniejszenie jego metrażu, jednak to nie jedyna możliwość. Poza domami murowanymi bardzo popularne są także domy drewniane, oraz tak zwane domy szkieletowe. Te dwie technologie pozwalają częściowo zmniejszyć koszty budowy przy jednoczesnym zachowaniu takiej samej powierzchni użytkowej. Nie zawsze jednak decydowanie się na dom drewniany jest dobrym rozwiązaniem, gdyż wybór technologii powinien być podyktowany potrzebami danej osoby, a także tym, czy dany projekt nadaje się do zastosowania innych rozwiązań, niż tradycyjne murowane ściany.
Tanie domy – kiedy warto rozważyć dom szkieletowy lub drewniany?
Na samym początku trzeba powiedzieć, że tanie domy drewniane mają swoje ograniczenia. Jeśli ktoś potrzebuje domu o dużej powierzchni i ma to być dom wielopiętrowy, lepiej zdecydować się na konstrukcję murowaną. Nie jest to obowiązek, gdyż istnieje wiele projektów budynków drewnianych, które są wielopiętrowe, ale ich trwałość jest zdecydowanie niższa, niż budynków murowanych.
To właśnie trwałość jest jednym z aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę. Budynek drewniany lub szkieletowy, czyli tak zwany kanadyjski nigdy nie dorówna trwałością budynkowi murowanemu. Pomimo że dzisiejsze materiały budowlane pozwalają na budowę naprawdę solidnych domów z drewna, jeśli planuje się budowę domu na kilkadziesiąt lat, lub nawet kilka pokoleń, lepiej zdecydować się na budynek murowany. Tanie domy murowana także są możliwe do wykonania, o ile metraż nie jest duży, a projekt jest mało skomplikowany.
Dla kogo dom drewniany będzie dobrym rozwiązaniem?
Tanie domy drewniane z pewnością będą dobrym rozwiązaniem dla osób, które rozglądają się za prostymi projektami domów parterowych. Jeśli ma to być na przykład prosta bryła bazująca na podstawie prostokąta, a sam metraż ma być niezbyt duży i nie przekracza on kilkudziesięciu metrów, można zainteresować się projektami budynków drewnianych lub szkieletowych. Najprostsze konstrukcje takich domów są na tyle łatwe w montażu, że domy okazują się tańsze od murowanych odpowiedników.
Trzeba jednak pamiętać, że sytuacja na rynku surowców i materiałów budowlanych jest bardzo dynamiczna i zmienia się z roku na rok. Dla inwestora oznacza to, że wszelkie analizy mogą się zdezaktualizować w kilka miesięcy, jeśli na przykład drewno podrożeje. Mimo wszystko można jednak założyć, że budowa domu drewnianego jest relatywnie prosta, a wiele rzeczy można zrobić w systemie gospodarskim.
Wynika to z faktu, że obróbka drewna w podstawowym zakresie nie jest zbyt skomplikowana, a najtrudniejsze będzie wykonanie dachu, co jednak lepiej zlecić fachowcom. Wiele z pozostałych czynności można jednak wykonać samemu. Przykładowo fundamenty pod dom drewniany są o wiele łatwiejsze i mniej kosztowne do wykonania, niż w przypadku domu murowanego.