Porady

Jak wybrać rury do instalacji wodnej – porady

Jak wybrać rury do instalacji wodnej - porady

Podczas budowy instalacji wodnej trzeba wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Większość niezbędnych informacji na ten temat znajdziesz w projekcie wykonawczym, na którego podstawie będzie powstawać cała sieć rurociągów. Warto jednak zastanowić się nad rodzajem materiału, z którego będą wykonane komponenty do instalacji wodnej. Obecnie na rynku można zaleźć różnego rodzaju materiały, które dedykowane są do budowy sieci przesyłowych – zarówno w budynkach jednorodzinnych, jak i większych obiektach. Zobacz jakimi właściwościami cechują się poszczególne z nich i jakie warto wybrać w określonych sytuacjach.

Podstawowe rodzaje materiałów do budowy instalacji wodnej

Od wielu lat do głównych materiałów, z których buduje się instalacje wodne, zalicza się: stal, miedź oraz tworzywo sztuczne. Stalowe instalacje wodne były bardzo popularne w starym budownictwie i na szeroką skalę budowało się je kilkadziesiąt lat temu. Obecnie większość osób odchodzi od tego rozwiązania, zastępując je nowocześniejszymi komponentami. Jeśli chodzi o tworzywa sztuczne, to są to różne rodzaje, które można stosować w wielu sytuacjach. Miedź to materiał, który także można spotkać w instalacjach wodnych i ma wiele zalet, które doceniają fachowcy.

Rury z tworzyw sztucznych

Wiele osób podczas budowy instalacji wodnej decyduje się na rury wykonane z tworzyw sztucznych. Mają one wiele zalet, które sprawdzą się podczas takich prac. Przede wszystkim nie dochodzi w nich do korozji w przeciwieństwie do rur stalowych, które są na nią nieodporne. Nie przenoszą też drgań, tłumią szumy oraz są obojętne chemicznie. Ta ostatnia kwestia jest szczególnie ważna, jeśli mamy do czynienia z siecią przesyłową wody, z której będą korzystać domownicy.

Rury wykonane z tworzyw sztucznych są też stosunkowo łatwe w montażu. Jeśli masz, choć minimalne doświadczenie w budowie instalacji wodnej, to możesz spróbować zamontować je samodzielnie. Ich łatwe łączenie oraz niska masa własna zapewnia komfortową pracę. Dodatkowo przez to, że są lekkie, łatwo jest je transportować. Na rynku istnieje wiele rodzai rurociągów wykonanych z tworzyw sztucznych. Do wyboru masz m.in. rurociągi preizolowane pex pojedyncze, podwójne, rurociągi do wody zimnej oraz ciepłej. Istnieje też szeroka gama akcesoriów z tworzyw sztucznych. Dostępne są zarówno w sklepach internetowych https://synco.pl/oferta/rurociagi-preizolowane-pex/pojedynczy/ jak i w hurtowniach i sklepach stacjonarnych.

Rury miedziane

Miedź jest cięższa niż tworzywa sztuczne, ale lżejsza od stali. Materiał ten odporny jest na zmiany temperatury, wysokie ciśnienie i promienie słoneczne. Co ważne nie zbiera się w nich kamień oraz bakterie. Instalacje wodne miedziane zalicza się do bardzo trwałych, jednak cena materiału prawie o połowę przewyższa cenę stali. Warto w nie jednak inwestować, ponieważ sam montaż jest już tańszy. Istnieją rury z miedzi miękkiej, półtwardej oraz twardej. Miedź miękką można łatwo profilować i dobrze stosuje się ją na długich odcinkach instalacji. Jest jednak mało odporna na uszkodzenia mechaniczne. Miedź półtwarda jest bardziej odporna na uszkodzenia. Miedź twarda nie nadaje się do zginania, a zmiana kierunku rury wymaga zastosowania akcesoriów. Takie rury doskonale nadają się do kotłowni.

Rury stalowe

Ich dużą zaletą jest wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo są odporne na wysokie temperatury, jednak mogą korodować. Mogą też zarastać bakteriami oraz kamieniem. Do instalacji wodnych powinno się stosować stal ocynkowaną.

Similar Posts