Porady

Typy okien dachowych

Typy okien dachowych

Okna dachowe to popularne rozwiązanie pozwalające na zagospodarowanie poddasza i zapewnienie komfortowych warunków mieszkaniowych jego użytkownikom. Okno połaciowe to przede wszystkim efektywne doświetlenie wnętrz, ale to również lepsza wentylacja w pomieszczeniach na poddaszu. Tego typu okna mogą różnić się współczynnikiem izolacyjności, materiałem wykonania oraz konstrukcją. Jakie wyróżniamy najpopularniejsze rodzaje okien dachowych?

Okna obrotowe

Do najpopularniejszych rodzajów okien dachowych należą okna obrotowe. Specyfika metody otwierania tego typu okien opiera się na zastosowaniu mechanizmu obrotowego z osią otwarcia znajdującą się w połowie wysokości ramy. Okno można otworzyć przy pomocy klamki lub specjalnego uchwytu, który umożliwia obrócenie skrzydła maksymalnie o 180°. W ten sposób można uzyskać łatwy dostęp do zewnętrznej szyby z wnętrza pokoju, co zdecydowanie ułatwia mycie okien dachowych. Należy jednak pamiętać, iż w przypadku okien obrotowych fragment otwieranego skrzydła wychyla się bezpośrednio do środka pomieszczenia, w związku z czym należy zachować ostrożność w trakcie obracania okna.

Okna wysokoosiowe

Coraz częściej wykorzystywaną alternatywą dla tradycyjnych okien obrotowych są okna wysokoosiowe. W tym przypadku oś obrotu umieszczona jest nie w połowie okna, jak w przypadku modeli obrotowych, a w 3/4 wysokości ramy. Dzięki temu podczas otwierania skrzydło zostaje wysunięte nad dachem, a nie wychyla się do środka pomieszczenia. Umożliwia to zarówno efektywne wietrzenie i doświetlanie wnętrz, jak i wygodne korzystanie z okna, również w pozycji wyprostowanej.

„Na uwagę zasługują również nowoczesne okna uchylno-wysokoosiowe, w których wykorzystuje się zarówno mechanizm uchylny, jak i wysokoosiowy z osią w 3/4 wysokości ramy. – Dodaje przedstawiciel hurtowni pokryć dachowych, okien i akcesoriów Dachlux. – Takie zestawienie technologii pozwala zarówno na wygodne wyglądanie przez okno, wietrzenie pomieszczenia, jak i mycie szyb”.

Wyłazy dachowe

Szczególnym typem okien dachowych są tzw. wyłazy, czyli okna rozwierane. Wyłazy dachowe wyposażone są w zawiasy, dzięki czemu możliwe jest otwieranie tego typu okien w sposób tradycyjny, a więc w prawo lub w lewo. Nieskomplikowane otwieranie okien rozwieranych na boki pozwala w sposób bezpieczny i sprawny dostać się na dach. Z tego powodu wyłazy dachowe instalowane są często w celu umożliwienia konserwacji instalacji dachowych, przede wszystkim systemów kominowych. Odpowiednio dobrane okna dachowe sprawią, że korzystanie z poddasza użytkowego będzie komfortowe i bezproblemowe.

Similar Posts