Porady

Urządzamy dom dla rodziny z dziećmi – poznajcie inspiracje, ale i skorzystajcie z cennych rad. Krótki poradnik o funkcjonalności, ale i bezpieczeństwie, a także dużej dawce stylu

Urządzamy dom dla rodziny z dziećmi – poznajcie inspiracje, ale i skorzystajcie z cennych rad. Krótki poradnik o funkcjonalności, ale i bezpieczeństwie, a także dużej dawce stylu

Mówi się, że dzieci są jak żywe srebro, ale niektórzy określają ich wszędobylskość bardziej dosadnie. Bywa, że zabawa może być źródłem zniszczeń w domu, a kiedy mamy nową aranżację konieczność dokonywania poprawek może boleć nie tylko naszą kieszeń. Rysy na podłodze na skutek jazdy samochodzikiem czy rowerkiem po domu albo bohomazy na ścianach, bo zabrakło kartek albo po prostu ściana wydawała się atrakcyjniejsza – taki obraz zdarza się w domach, w których mieszkają małe dzieci. Z drugiej strony takie dziecko może sobie zrobić krzywdę, jeśli aranżacja nie jest wykonana z należytą dbałością o bezpieczeństwo. Zatem o czym należy pamiętać, by było funkcjonalnie, ale i bezpiecznie?

Co wybrać na podłogi, aby przetrwały wiele?

Wylany sok, bieganie, odbijanie rączek, wsmarowywanie różnych rzeczy, malowanie kredkami czy flamastrami – podłoga nie raz musi wiele przeżyć, a przecież powinna być nieporowata, aby nie pochłaniała nadmiaru wilgoci, nie butwiała i nie pojawiała się na niej pleśń. Ponadto jej powierzchnia w domu dla rodziny z dziećmi koniecznie powinna być antypoślizgowa. Najlepiej jeszcze, by podłoga była stosunkowo cicha. Czy mamy jakichś dobrych kandydatów? Czas na werble, bo oto „wkracza”gres podłogowy. Spełnia wszystkie kryteria, by nazwać go podłogą dobrą dla rodziny z dziećmi. Łatwo zmyć z niego nawet uporczywe plamy z soku. Nawet markera można z gresu usunąć domowymi sposobami, czyli przy użyciu pasty do zębów albo odrobiny alkoholu – spirytusu. Plamy są powierzchniowe, zatem nie powinno być problemów. Warto zwrócić uwagę na szeroki wachlarz różnorodnych wykończeń takich płytek podłogowych. Przede wszystkim są odporne na ścieranie, a także uszkodzenia mechaniczne, ponadto w ich przypadku można zastosować dość cienkie fugi, co sprawia, że sprzątanie także nie jest problematyczne. Ciekawe gresy w dobrej cenie znajdziecie w sklepie klink.pl płytki podłogowe mogą mieć matową, półmatową bądź nabłyszczaną powierzchnię. Ta ostatnia nie jest antypoślizgowa, zatem na wstępie lepiej z niej zrezygnować. Na pewno nie nadaje się na schody, tu trzeba wybrać płytki matowe.

Jakie materiały warto wybrać na ściany, aby było przytulnie, funkcjonalnie i bezpiecznie?

Skoro już wiemy co wybierzemy na podłogi, to warto wybrać odpowiedni materiał wykończeniowy na ściany. Na pewno dobrą izolację akustyczną i termiczną dają tapety winylowe. W ich przypadku raczej nie musisz także obawiać się o bohomazy, bo są tą tapety zmywalne, które można wielokrotnie czyścić. Niemniej jednak na pewno przy czyszczeniu nie zniszczysz powierzchnie paneli korkowych. Ten ekologiczny materiał znów powraca do łask i jest doskonałym wyborem dla alergików, ma też wszystkie cechy tapet winylowych, a ponadto nie wnika w niego kurz ani brud. Powierzchnia jest impregnowana woskiem pszczelim, dlatego nie jest to materiał w żadnym razie toksyczny.

Wybieraj meble bezpieczne dla dzieci i z przydatnymi funkcjami

Aranżując dom dla rodziny z dziećmi trzeba pamiętać również o odpowiednim doborze mebli. Powinny być wykonane z materiałów nieszkodliwych. Zatem trzeba zrezygnować z mebli, które zostały zabezpieczone lakierami nitrocelulozowymi. Koniecznie trzeba wybierać te zabezpieczone olejami czy woskami naturalnymi. Warto by miały także dodatkowe zabezpieczenie krawędzi, choć można je wykonać również samodzielnie, kupując odpowiednie zabezpieczenia. Komody czy szafy powinny być wyposażone w system cichego domykania. Dzięki temu ograniczymy trzaski, a dzieci nie przytrzasną sobie paluszków. Na pewno przyda się szafa z zamontowanym światłem, bo to bardzo praktyczne rozwiązanie do sypialni czy garderoby. Do pokoju dzieci sprawdzą się meble modułowe. Świetnym wyborem może być regał, który wieczorem przeobraża się w wygodne łóżko, zamiast łóżka piętrowego można wybrać model z wysuwanym dolnym materacem, które będzie bezpieczniejsze dla małych dzieci.

Pamiętaj o takich kwestiach jak zabezpieczenie gniazdek elektrycznych i okien

Na koniec warto przypomnieć o ważnych kwestiach, a mianowicie zabezpieczeniach. Zaślepki powinny pojawić się w gniazdkach elektrycznych, które są w zasięgu dzieci. Na oknach koniecznie trzeba zamontować zabezpieczenia przed ich otwieraniem przez dzieci. Wiele już było tragedii, kiedy to dzieci wypadały z okien, a wystarczy tak niewiele, by zabezpieczyć się przed chwilą nieuwagi i możliwym nieszczęściem.

Wnętrze dla rodziny z dziećmi może być nie tylko bezpieczne i funkcjonalne, ale również stylowe. Bezpieczne meble są dostępne w wielu wariantach. Można zdecydować się na monochromatyzm albo kontrasty.

Similar Posts