Porady

Jak zmierzyć okno, czyli właściwy pomiar okien w domu

Prawidłowo dobrane okna zapewniają wysoki poziom ich szczelności, są także mniej awaryjne, co przedłuża ich żywotność. Z tego powodu warto wiedzieć, jak mierzyć okno, aby pobrane wymiary okien były prawidłowe. Jest to istotne zarówno przed założeniem pierwszej stolarki, przed jej późniejszą wymianą, jak i przed montażem moskitiery. Chcesz wiedzieć, jak obliczyć powierzchnię okna lub jak zmierzyć okna do rolet? Czytaj dalej, a unikniesz błędów.

Standardowe wymiary okien a indywidualne potrzeby

Obecnie ciężko jest wskazać na wymiary standardowe okien. Mimo iż w dalszym ciągu stosowana jest branżowa norma BN-85/7153-02, to warto wiedzieć, że wysokość, szerokość, jak i grubość okna może się różnić w zależności od konkretnego producenta. Dodatkowo coraz więcej klientów preferuje indywidualnie i niestandardowe rozmiary stolarki okiennej.

W przepisach prawa budowlanego nie uwzględniono konkretnego modelu okna standardowego. Wymiary mogą być różne w zależności budynku. Powstaje nieograniczony wybór, co jest chętnie wykorzystywane przez architektów, np. w ramach tzw. szklanych ścian.

Najczęściej spotykaną wysokością okna jest 1165 mm. Natomiast stosowana szerokość okna ma zazwyczaj 1135 mm. Innym wariantem jest 1465 × 1435 mm.

Mierzenie-okien-PCV.jpeg

Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/typ-produktu/okna-pvc/

Pomiar pomiarowi nierówny, czyli czym różnią się wymiary okien od wymiaru otworów?

Odpowiadając na pytanie, jak zmierzyć okno, należy wziąć pod uwagę, czy mierzony jest otwór okienny, czy samo okno. Pomiar okien jest istotny podczas wymiany stolarki na nową lub skrzydeł bez ościeżnicy, a także w przypadku zakupu osłon okiennych lub mierzenia okien pod rolety. Z tego powodu stosowane zasady pomiaru będą się różnić w zależności od sytuacji.

Zasady pomiaru okien. Szerokość i wysokość węgarka

Wyróżnia się węgarkowe i bezwęgarkowe otwory okienne. Węgarek umieszczony jest przy otworze okiennym i jest oparciem dla ościeżnicy. Element ten ma duże znaczenie przy pomiarze, ponieważ generuje konieczność stosowania innej szerokości luzu między samym oknem a murem. Warto więc wiedzieć, jak zmierzyć okna do wymiany, ponieważ okna węgarkowe wymagają mniejszej szerokości o kilka milimetrów.

Znaczenie parapetu podczas mierzenia okien

Decydując się na parapet pod oknem, mierząc wnękę okienną, należy pamiętać o dodaniu odpowiedniego wymiaru. Coraz częściej zamiast standardowej pianki poliuretanowej stosuje się tzw. ciepłe parapety, czyli kształtki pod parapetowe. Oba te rozwiązania wymagają zachowania od 3 do 5 cm luzu montażowego, który odejmuje się od całościowego wymiaru wnęki okiennej.

W jaki sposób mierzy się skrzydła okienne?

Mierzenie skrzydeł okiennych jest stosunkowo proste. Pomiar ten dokonuje się bezpośrednio, czyli przy uzyskanej wartości nie uwzględnia się innych aspektów, takich jak np. o ile większy otwór od okna należy zastosować.

W jaki sposób zmierzyć wnękę okienną? Pomiar ościeżnicy

Ościeżnica jest miejscem, w którym w przyszłości będą znajdować się zamontowane okna, a jej pomiar istotny jest przy zakupie nowej stolarki okiennej.

W tym przypadku wymiary okien podawane są w stanie surowym, mierząc wysokość i szerokość ościeżnicy, najlepiej w kilku miejscach, aby w przypadku rozbieżności wybrać najmniejszy wymiar. Następnie odejmuje się 3 cm od szerokości ościeżnicy i 5 cm od jej wysokości. W ten sposób uzyskuje się standardowy wymiar okna zastosowany w tym konkretnym budynku we wnęce okiennej.

Jak obliczyć powierzchnię okna?

Mierzenie powierzchni okna przydaje się przy planowaniu ilości światła dziennego w pomieszczeniu. Ustalając jak obliczyć m2 okna w najprostszy sposób, warto pamiętać, że zalecany stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi, zapewniający optymalne oświetlenie wynosi 1:8.

Jak prawidłowo zmierzyć okno?

Dobrym rozwiązaniem jest pomoc profesjonalistów, ponieważ w ten sposób zyskuje się gwarancję dokładnego i sprawnego pomiaru z uwzględnieniem zasad postępowania.

Dzięki temu planując zakup dodatkowych elementów do okien, nie trzeba obawiać się o nieprzyjemne konsekwencje błędnego pomiaru. Odpowiedzialność za to, jak zmierzyć okno do moskitiery i rolety przejmuje na siebie producent lub dystrybutor.

Dlaczego należy prawidłowo mierzyć wymiar okien?

Błędy pomiaru skutkują nieprawidłowym montażem, ryzykiem moknięcia ścian oraz trudnościami z zamykaniem i otwieraniem skrzydeł okiennych. Chcąc cieszyć się zaletami prawidłowego montażu, należy skorzystać z pomocy autoryzowanej grupy montażowej sprzedawcy.

Similar Posts