Ciśnienie jest jednym z podstawowych parametrów, określających termodynamiczny stan ciała, a jego pomiar jest wynikiem połączenia prawie wszystkich pomiarów inżynierskich. Przyrządy pomiarowe ciśnienia i podciśnienia najczęściej występują w przemyśle, ale można je spotkać także w codziennym użytkowaniu. Pomiary ciśnienia wykonywane są poprzez mierniki mechaniczne, analogowe oraz elektryczne. Jednakże każdy z nich w pewnym momencie użytkowania podlega procesowi starzenia, które są wynikiem obciążeń termicznych oraz mechanicznych, a także ze względu na oddziaływanie chemiczne, np. z płynnego medium. Wszelkie uszkodzenia, które wynikają z wysokiej temperatury oraz pulsacji ciśnienia mają duży wpływ na poprawne wyniki pomiarów urządzenia.
W poniższym artykule przedstawiamy dwa z najbardziej popularnych urządzeń pomiarowych, ich charakterystykę oraz rodzaje.
Manometr – co każdy powinien o nim wiedzieć?
Manometr jest jednym z wielu przyrządów mierzących ciśnienie, a dokładnie różnicę pomiędzy ciśnieniem atmosferycznym a danym wyższym ciśnieniem. Na rynku dostępne są manometry analogiczne, a także cyfrowe. Urządzenie, w zależności od typu, działa na odmiennej zasadzie. Jednakże istnieją trzy najczęściej stosowane techniczne rozwiązania:
- Zastosowanie układu wraz z membraną – pozwala ona na określanie ciśnienia, dzięki procesowi detekcji poziomu wychylenia umieszczonej w niej membrany. W zależności od wybranego rodzaju, możliwe jest mierzenie ciśnienia względnego, bezwzględnego, a także różnicy ciśnień.
- Zastosowanie tzw. „U-rurki”- proste oraz skuteczne rozwiązanie, w którego skład wchodzi wypełniona płynem rurka w kształcie litery U, a na jej końcach zostają przyłożone ciśnienia. Pomiar różnicy ciśnienia zostaje możliwy, dzięki określeniu przesunięcia substancji wewnątrz układu, poprzez wyskalowanie.
- Zastosowanie mechanizmu sprężynowego – jest to bardziej skomplikowane rozwiązanie, aczkolwiek pozwalające na bardziej dokładniejsze pomiary ciśnienia. Działa na zasadzie zmiany energii potencjalnej danego ciała, pod wpływem nacisku ciśnieniowego.
Manometr ma swoje szczególne zastosowanie w motoryzacji. W każdym samochodzie powinien znajdować się manometr do opon, który pozwala szybko zmierzyć ciśnienie w kołach, co jest istotne w kwestii bezpiecznego podróżowania. Ciśnieniomierz znajduje także zastosowanie w warsztatach samochodowych, gdzie często używane są manometry do klimatyzacji, ciśnienia oleju oraz płynu hamulcowego, a także specjalne urządzenia pomagające określić pomiary ciśnieniowe w doładowaniu silnika. Wszystkie te manometry są niezbędne do wykrywania mniejszych i większych awarii oraz do określenia stanu pojazdu, mając na celu bezpieczeństwo i komfort użytkowania samochodu.
Wakuometr – co należy o nim wiedzieć?
Wakuometr, inaczej próżniomierz, jest urządzeniem pomiarowym, wskazującym ciśnienie względne, niższe od atmosferycznego. Urządzenie, w zależności od typu, każdy z nich działa w określonym zakresie ciśnienia. Wakuometry można podzielić na dwa podstawowe rodzaje, takie jak próżniomierze do wysokiej oraz niskiej próżni. Wśród rodzajów urządzenia, można znaleźć następujące typy:
- jonizacyjny;
- lepkościowy;
- termomolekularny;
- cieplno – przewodnościowy;
- termoelektryczny;
- alfatronowy;
- jarzeniowy;
- bimetaliczny;
- kompresyjny;
- magnetyczny.
Wakuometr znalazł swoje zastosowanie szczególnie w motoryzacji. Stosowany jest do dokonywania pomiarów układów hamulcowych oraz podciśnienia w układach gaźnikowych i kolektorach ssących, wykrywania przeciekających pomp paliwowych, a także wtryskiwaczy. Urządzenie stosuje się również przy przeprowadzaniu testów ciśnieniowo-próżniowych na pompach paliwowych elektrycznych oraz mechanicznych.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą dotyczącą zakupu manometra oraz wakuometru, w celu przeprowadzania prawidłowych pomiarów ciśnienia oraz podciśnienia. Oferta dostępna jest na witrynie tooles.pl