Ogród

Kwiecień w ogrodzie – jakie prace należy wykonać?

Kwiecień w ogrodzie – jakie prace należy wykonać?

Kwiecień to miesiąc, gdy ogród zaczyna się zazieleniać i wyglądać jeszcze piękniej. To wtedy do życia budzą się rosnące w nim krzewy, kwiaty. Warto wtedy pamiętać o odpowiednich pracach ogrodowych!

Sprzątanie po zimie

W kwietniu najczęściej nie zdarzają się już bardzo zimne dni i noce, dlatego to okres, w którym należy usunąć zimowe okrycia z roślin, w tym z bylin zimowych. Trzeba także wygrabić resztki roślin z ich okolicy, spulchnić glebę, podlać ją odpowiednią ilością wody.

Sprzątnąć należy również innego rodzaju odpadki, które mogą pojawić się w ogrodzie, np. gałązki, liście, kamienie z trawnika.

Rozmnażanie roślin

W kwietniu przeprowadza się także rozmnażanie roślin. To dobry okres, aby rozmnożyć byliny. W tym celu należy rozerwać kępę byliny rękoma albo specjalnymi widłami.

Można także przygotować sadzonki z roślin przechowywanych we wnętrzach, na przykład z fuksji i pelargonii.

Sadzenie nowych roślin

Gdy w ogrodzie mają pojawić się nowe rośliny, kwiecień to czas, gdy można zacząć je sadzić oraz wysiewać. Można wtedy posadzić:

  • lewkonie,
  • lwie paszcze,
  • bratki,
  • stokrotki,
  • niezapominajki,
  • złocienie,
  • mieczyki,
  • tulipany.

W okresie wiosennym można także sadzić nowe drzewa liściaste, iglaki i krzewy ozdobne. Po zasadzeniu trzeba pamiętać o ich intensywnym podlewaniu.

Pielęgnacja kwiatów

Rośliny, które są wieloletnie i które pozostały po poprzednich nasadzeniach, także trzeba pielęgnować. W tym celu należy usunąć z nich obumarłe pędy, a także podlać je.

Nawożenie roślin

Kwiecień to również okres, w którym nie można zapominać o nawożeniu. Rośliny, w tym krzewy ozdobne, kwiaty, a także trawnik, można zasilić nawozami Substral, które przeznaczone są do konkretnych rodzajów roślin ogrodowych.

Usuwanie szkodników

W kwietniu mogą zacząć pojawiać się także szkodniki roślin, na przykład mszyce. Warto zatem wykonać specjalne opryski odpowiednimi środkami, które można znaleźć także w asortymencie firmy Substral.

Kwiecień to pracowity okres przy pielęgnacji ogrodu. Prowadzone teraz prace zaprocentują jednak w ciągu następnych miesięcy!

Similar Posts