Porady

Sprytne pomysły na regały, aby podzielić lub ozdobić przestrzeń

Sprytne pomysły na regały, aby podzielić lub ozdobić przestrzeń

Kiedyś dominował pogląd, że organizowanie przestrzeni należy ukryć za zamkniętymi drzwiami. Pełne meblościanki były obowiązkowe w każdym domu. Obecnie półki „wyszły” z szaf i zrobiły wielkie wejście do świata projektowania. Otwarte półki i regały to nie tylko skuteczny i zazwyczaj niedrogi sposób sortowania, prezentowania i przechowywania rozmaitości. Półki mogą sprawić, że przestrzeń stanie się lżejsza, większa i bardziej… cóż, otwarta.

Oto kilka sprytnych pomysłów na półki i regały, które pozwolą wprowadzić je do domu w celu praktycznego i kreatywnego życia.

Parawan

Jeśli chcesz wydzielić strefę lub miejsce z konkretnym przeznaczeniem, ale nie chcesz budować ściany, zainstalowanie regału z otwartą półką może z łatwością podzielić przestrzeń. Widać to w wielu pokojach typu loft lub apartamentach typu studio.

Zastosowanie regału dzielącego – otwartego z dwóch stron jest praktyczne i bezproblemowe. Pozwala na przepływ światła z jednej części pomieszczenia do drugiej, ale umożliwia odrębną funkcję w każdej przestrzeni. Przegrody z otwartymi półkami w sklepie WikiMeble – https://www.wikimeble.pl/REGALY – mogą być wysokie (prawie do sufitu) lub niskie (tworząc odstęp między ściankami). Seria mebli Caboto pokazuje, że regał może mieć charakter bardziej dekoracyjny – regał schodkowy. Albo pełnić funkcję bardziej praktyczną – regał kwadratowy z pojemnikami.

W obu przypadkach dobieraj meble za pomocą przedmiotów pasujących do obu przestrzeni, koordynując kolor i rodzaj przedmiotów na każdej półce.

Doskonałym przykładem może być tutaj regał pomiędzy kuchnią a salonem, gdy w otwartym pomieszczeniu chcemy wyznaczyć dwa obszary. Półki w takim regale przydadzą się jako dodatkowe miejsce do przechowywania np. książek kucharskich, mis, pater i innych elementów które mają także charakter dekoracyjny.

 

Domowe biuro

Masz problem z brakiem miejsca do pracy w domu? Stworzenie usprawnionego biura domowego jest łatwiejsze niż myślisz – i jedno z najbardziej sprytnych i praktycznych zastosowań otwartych półek i regałów.

Niezależnie od tego, czy znajduje się w salonie, sypialni czy kuchni, znajdź ścianę lub kącik, który ma wystarczająco dużo miejsca poziomo na biurko (minimum 80-100 centymetrów szerokości) i co najmniej metrowy prześwit do siedzenia. Zamontuj półkę na biurku na wysokości siedzenia i dodaj półki do przechowywania powyżej niej.

Półki na biurkach można podeprzeć otwartymi regałami na książki lub szafkami na dokumenty pod spodem lub umieścić jako otwartą powierzchnię z odpowiednim sprzętem i wspornikami ściennymi. Bardzo łatwe do samodzielnego wykonania i ogromnie oszczędzające miejsce, Twoje nowe miejsce pracy może stać się jeszcze bardziej stylowe, dodając tapetę lub kontrastujący kolor farby na ścianie za nim.

Dodatkowe miejsce do przechowywania

Wąskie regały można wykorzystać jako dodatkową przestrzeń do przechowywania w miejscach trudnych do zagospodarowania. Np. przy wejściu z korytarza do kuchni mamy ok 30 cm pomiędzy ścianą a framugą. Stosując regał z dwóch stron uzyskujemy sporo półek a efekt wizualny jest zachowany dzięki symetrii.

Ściana mediów

Zamień nudną ścianę telewizora w stylową wielofunkcyjną funkcję dzięki otwartym półkom lub za pomocą specjalnego regału. Konsole multimedialne i modemy wydają się być ciężkie i często ograniczają wykorzystanie pozostałej przestrzeni na ścianie. Przykładem może być regał Alano, który ma centralnie miejsce na telewizor – a boki w symetrycznych półkach. Umieszczając takie półki wokół telewizora z płaskim ekranem, możesz przechowywać małe gadżety multimedialne lub prezentować stylowe przedmioty, aby zrównoważyć techniczny aspekt ściany.

Przedmioty na półce należy starannie dobierać i usprawniać, aby nie konkurowały z główną cechą ściany – telewizorem.

Wybrana kolekcja

Najbardziej oczywistym i popularnym zastosowaniem półek jest ekspozycja ulubionych kolekcji. Od filiżanek babci po zabytkowe aparaty, otwarte półki to idealne miejsce, aby pochwalić się tym, co lubisz kolekcjonować, tworząc wyjątkową funkcję ekspozycji.

Wybierając kolekcję, pamiętaj, że mniej znaczy więcej. Nie wrzucaj wszystkich swoich skarbów na jedną półkę, rozstaw swoje przedmioty. Jeśli chcesz utworzyć kilka grup, pozostaw odpowiednią ilość miejsca między kolejną grupą na tej samej półce. Poszczególne półki w regałach są idealne do rozmieszczania części kolekcji.

Pomyśl także o koordynowaniu kolorów i kształtów, nawet jeśli chodzi o książki, niektórzy ludzie koordynują kolorystycznie grzbiety książek (kontrowersyjny akt w świecie książek). Lub naprzemiennie stosy pionowe i poziome.

Wreszcie, pomalowanie półki lub dodanie nieosłoniętego lub innego oświetlenia pięknie prezentuje twoją wyselekcjonowaną kolekcję, którą wszyscy mogą podziwiać.

 

Jakie są twoje ulubione pomysły na otwarte półki? Czy masz jakieś inne kreatywne rozwiązania dla regałów, którymi chciałbyś się podzielić? Dodaj je w komentarzach poniżej!

undefined

Similar Posts