Majsterkowanie

Samodzielne wykończenie schodów wewnątrz domu. 5 pomysłów dopasowanych do aranżacji

Samodzielne wykończenie schodów wewnątrz domu. 5 pomysłów dopasowanych do aranżacji

Schody są integralną częścią domu. Nie tylko są ważne pod względem funkcjonalności, ale istotna jest także ich estetyka. Dlatego też schody należy wykończyć tak, aby były spójne z aranżacją domu bądź stanowiły dla niej kontrast. Możliwości jest naprawdę sporo. Dzisiaj przedstawimy Wam 5 pomysłów dopasowanych do aranżacji.

Dla miłośników surowego wykończenia

Bardzo modne są industrialne aranżacje. Niewątpliwie mają one w sobie surowość, ale i pewną dozę polotu. Na pewno taka aranżacja przyciąga uwagę swoją estetyką. O ile znalezienie odpowiednich mebli nie jest trudne, wszak wystarczy wybrać takie, które są wykonane z połączenia drewna i metalu, tak problem pojawia się przy wykończeniu schodów. Otóż tutaj najlepiej będą pasować równo wykończone schody betonowe. A więc jeżeli zależy Wam na modnym, ale i trwałym wykończeniu, warto je dokładnie wyszlifować. Następnie nakładamy tynk, który ponownie szlifujemy. Dzięki temu powierzchnia będzie ultra gładka, ale i równa. Pozostaje już tylko pomalowanie powierzchni na szary odcień. Może być także czarny, który jest oryginalniejszy. Oczywiście tutaj należy użyć odpowiedniej farby do schodów, na bazie silikonu.

Coś w eleganckim stylu

Ciekawym wyborem jest na pewno kamień naturalny, który nadaje schodom szlachetny wygląd. Takie wykończenie doskonale pasuje do aranżacji zarówno w kolonialnym, jak i skandynawskim stylu, ale i stylistyce glamour. Tak naprawdę kamień doskonale współgra z każdym rodzajem i wykończeniem wnętrz. Co ciekawe kamień występuje w naprawdę wielu ciekawych wariantach. Można zdecydować się na surowy, a jednocześnie cieniowany łupek kwarcowy. Świetnie sprawdzi się również niezwykle odporny na uszkodzenia granit, czy wytworny marmur. Do wnętrz urządzonych w pastelowych barwach pasować będą trawertyn i piaskowiec. Istotne znaczenie ma fakt, by kamień miał powierzchnię antypoślizgową. Co ważne kamień bardzo łatwo utrzymać w czystości. Niestety pewną wadą takiego rozwiązania jest dość wysoka cena. Pamiętajcie, że kamień naturalny możecie przykleić klejem poliuretanowym.

A może płytki ceramiczne?

Ciekawym wyborem mogą być także płytki ceramiczne, tym bardziej, że mogą być one stosunkowo tanie. Pasują do minimalistycznych wnętrz. Oczywiście pamiętajcie, że nie mogą być śliskie. Należy wybierać płytki ryflowane, które posiadają specjalne żłobienia antypoślizgowe. Doskonale sprawdzi się odporny na nasiąkanie gres podłogowy. Można zdecydować się na półpolerowany, który świetnie skomponuje się ze szklaną balustradą. Co bardzo istotne gres może imitować różne powierzchnie, począwszy od drewna, przez metal, a skończywszy na kamieniu, zatem można go dopasować do każdej aranżacji. Warto wybierać płytki, do których można zastosować cienkie spoiny, co ułatwia utrzymywanie w czystości. Innym świetnym wyborem jest płytka klinkierowa, która swoją strukturą i barwą przypomina cegłę. Można ją skomponować z kutą balustradą i stworzyć idealne połączenie z wnętrzem w rustykalnym wydaniu.

W tym sęk, że drzewo ma sęk

Doskonałym pomysłem są także schody w drewnie. Niewątpliwie świetnie się prezentują, ale i zachwycają. Oczywiście drewno naturalne jest stosunkowo drogie, ale jednocześnie prezentuje się niezwykle ciekawie. Schody drewniane są lekkie i mogą prezentować się zarówno bardzo klasycznie, jak i bardzo nowocześnie. Jeżeli zależy Wam na kolonialnym efekcie, to warto wybrać deski o sporej grubości, mogą być wykonane z drewna egzotycznego, np. bangkirai. Z kolei w nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się te o gładkiej powierzchni, w białym kolorze, wykończone na wysoki połysk. Jeżeli zależy Wam na najlepszym efekcie, to warto taką pracę powierzyć specjaliście.

Wykładzina dywanowa – najtańsza opcja

Poza materiałami do klejenia, można wybrać także funkcjonalne tekstylia. Na schody sprawdzi się wykładzina dywanowa, która może być wykonana z trwałego tworzywa sztucznego. Taki materiał jest nienasiąkliwy i łatwy w czyszczeniu. Tkanina z tworzyw sztucznych może imitować dowolny materiał i być pokryta ciekawymi wzorami. Niewątpliwie takie wykończenie prezentuje się nietuzinkowo.

Istnieje wiele ciekawych możliwości wykończenia schodów wewnętrznych. W dużej mierze powinniście pamiętać, aby dobierać sposób wykończenia do stylu aranżacji, dzięki temu efekt będzie najlepszy.

Similar Posts