Porady

Oświetlenie do łazienki – o czym warto pamiętać podczas zakupów?

Oświetlenie do łazienki – o czym warto pamiętać podczas zakupów?

Planujesz remont łazienki i właśnie utknąłeś na etapie wyboru oświetlenia? Lampy pełnią bardzo ważną funkcję w tym pomieszczeniu, dlatego warto poświęcić odrobinę czasu na przemyślenie wszystkich kwestii związanych z nimi, zanim wybierzesz się na zakupy do sklepu z oświetleniem. Sprawdź, czym należy kierować się podczas wybierania lamp łazienkowych.

Dobra strategia rozmieszczenia lamp w łazience

Absolutną podstawą powinno być zaplanowanie rozmieszczenia poszczególnych lamp w łazience. W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę oczywiście możliwości związane z istniejącą instalacją elektryczną oraz skonsultować się ze specjalistą w przypadku pomysłów wymagających zmian w tek kwestii. Następnie warto zastanowić się, w których miejscach potrzebne będzie najwięcej światła.

Wiszące lampy mogą kusić ze względu na swój atrakcyjny wygląd, jednak takie rozwiązanie pasuje właściwie tylko do naprawdę dużych i wysokich pomieszczeń. Bardzo praktycznym rodzajem oświetlenia łazienkowego są plafony, sporą popularnością cieszą się również instalacje z oczkami halogenowymi. Te ostatnie można rozmieścić w kilku miejscach na suficie, dzięki czemu światło dotrze zarówno do lustra, jak i prysznica.

Praktyczne i bezpieczne rozwiązania

Kolejną ważną kwestią podczas wyboru oświetlenia do łazienki powinno być bezpieczeństwo. Należy pamiętać, że w tym pomieszczeniu często panuje wysoka wilgotność, a także istnieje spore ryzyko zachlapania lampy. Z tego powodu warto wybierać modele, które poradzą sobie w takich warunkach i pomogą w uniknięciu zwarcia. W sklepie Mariner Lampy można bez problemu znaleźć produkty do łazienki spełniające wymogi dotyczące bezpieczeństwa.

Następnie warto zastanowić się nad praktycznością wybranego oświetlenia. Efektowne lampy wiszące są bardzo modne, jednak w przypadku niskich łazienek mogą przeszkadzać  i grozić bolesnym uderzeniem. Z kolei plafon w bardzo wysokim pomieszczeniu może sprawiać problemy w przypadku wymiany żarówki. Dobrym pomysłem może być wyposażenie łazienki w specjalne kinkiety nad lustro, które ułatwią golenie zarostu czy też wykonanie makijażu.

Dopasowanie do stylu pomieszczenia

Podczas analizowania przydatności, bezpieczeństwa i praktyczności poszczególnych modeli lamp łazienkowych, warto również pamiętać o dopasowaniu oświetlenia do stylu pomieszczenia. W łazienkach urządzonych w stylu nowoczesnym świetnie sprawdzą się minimalistyczne lampy ze skromnym designem. Proste projekty pasują ponadto do stylu industrialnego oraz będącego prawdziwym hitem aranżacyjnym stylu skandynawskiego.

Łazienka należy do tych pomieszczeń, w których zazwyczaj brakuje miejsca na efektowne dekoracje. Ponadto wiele ozdób zwyczajnie nie nadaje się do warunków panujących w łazience. Z tego powodu to właśnie oświetlenie może posłużyć jako główna dekoracja gustownie urządzonego wnętrza. Ciekawy klosz, oryginalny kolor czy też niebanalny projekt mogą zupełnie odmienić wygląd łazienki z klasycznymi elementami wyposażenia.

Similar Posts