Ogród

TOP 8 najpopularniejszych pnączy ozdobnych ogrodowych

Najpopularniejsze pnącze ogrodowe

Obok krzewów, drzew i kwiatów, rośliny pnące zajmują ważne miejsce w ogrodach. Ich charakterystyczną cechą jest względnie szybki wzrost oraz wspinanie się po podporach. Rośliny pnące rosną ku górze, szybko zwiększając swoją wysokość. Dla ogrodnika ważne powinno być regulowanie ich wzrostu poprzez regularne podcinanie. Prezentujemy osiem najpopularniejszych pnączy ozdobnych, jakie znaleźć można w ogrodach.

1. Wiciokrzew pomorski

Przez ogrodników doceniane są walory dekoracyjne wiciokrzewu pomorskiego. Ta roślina pnąca wytwarza bowiem oryginalne kwiaty, które dość bujnie zdobią jej powierzchnię. Środowiskiem naturalnym wiciokrzewu jest Europa, dlatego jego uprawa nie jest wymagająca. Najbardziej kwitnie, gdy jest wystawiony na słońce. Jego kwiaty pojawiają się późną wiosną i kwitną aż do końca lata. Roślina może rozwijać pędy do 6 metrów długości.

2. Bugenwilla

Bugenwilla zamiennie nazywana jest kącicierniem. Charakteryzuje ją względnie długi okres kwitnięcia, który wynosi nawet kilka miesięcy. Roślina pnie się po podporze dzięki cierniom ukrytym w liściach. Drobne kwiatki mają najczęściej biały lub różowy kolor, jednak to nie one są główną ozdobą rośliny. Bugenwilla wytwarza kolorowe podsadki, które imitują prawdziwe kwiaty. Ich liście przybierają barwę pomarańczową, fioletową, czerwoną, łososiową, bądź białą i to one stanowią o efektownym wyglądzie rośliny.

3. Milin amerykański

Jego pnącza sięgają nawet 10 metrów, a liście mają charakterystyczny, ostry kształt. Roślina ta wytwarza kwiaty w kształcie trąbek. Ich barwa to najczęściej żółć, pomarańcz, bądź czerwień. Milin lubi nasłonecznione miejsca, gdzie kwitnie najbardziej obficie. Z uwagi na szybki rozrost, roślina wymaga regularnego podcinania. Milin nie znosi niskich temperatur. Zimą trzeba go osłonić.

4. Róża

Mało osób wie, że także różę zaliczyć można do roślin pnących. W zależności od wybranej odmiany może ona bowiem osiągać nawet do trzech metrów wysokości. Ogrodnikom poleca się w szczególności odmiany:

  • New Dawn, wytwarzającą różowe, wonne kwiaty,
  • Heidelberg o klasycznych, czerwonych płatkach kwiatów,
  • Moonlight z nietypowymi, żółtymi kwiatami,
  • Uetersener Klosterrose o delikatnych, kremowych kwiatach.

Różę najlepiej podpierać solidnymi konstrukcjami z drewna lub metalu. Roślina ta świetnie nadaje się do tworzenia altanek. Z odpowiednią podporą będzie także w stanie piąć się po ścianie.

Przeczytaj więcej o różach pnących na http://www.ogrodowydom.pl/8-najpopularniejszych-roslin-pnacych.

5. Winobluszcz

Winobluszcz trójklapowy na ścianie budynku

W przypadku tej rośliny głównym walorem dekoracyjnym nie są kwiaty, a ozdobne liście. Winobluszcz ma kształt liści przypominający ramiona gwiazdy. Cechuje się szybkim wzrostem i gęstością, dlatego konieczne jest regulowanie jego porostu przez przycinanie. Roślina najbardziej efektownie wygląda jesienią, gdy zielone liście zaczynają się przebarwiać. Wówczas ściana pokryta winobluszczem mieni się czerwienią, pomarańczem i brązem.

6. Nasturcja

Pnącza nasturcji mogą rosnąć nawet do 3 metrów. Jej liście mają łagodną, zieloną barwę, a na łodygach pojawiają się ciepłe kwiaty. Zwykle mają one kolor żółty, czerwony lub pomarańczowy. Roślinę tą cechuje względnie długi okres kwitnięcia, wynoszący od czerwca do września. Podstawową trudnością w jej uprawie jest konieczność corocznego wysiewania. Nasturcja jest bowiem rośliną jednoroczną, a jej nasiona do gruntu wysiewać należy w maju.

7. Bluszcz pospolity

W zestawieniu najpopularniejszych pnączy ozdobnych nie mogło zabraknąć bluszczu. Ta szybko rosnąca roślina ma charakterystyczny kształt liści oraz zdolność do porastania pionowych powierzchni bez większego podparcia. Bluszcz dobrze radzi sobie w zacienionych miejscach, a na rynku znaleźć można kilka odmian tej rośliny. Ogrodnicy powinni jednak pamiętać o jej regularnym nawadnianiu.

8. Trzmielina Fortune’a

Trzmielina ma drobne listki o zielono- żółtej lub zielono- białej barwie. Jej wysokość rzadko przekracza kilka metrów, a ogrodnicy najczęściej uprawiają ją do wysokości 1-1,5 m. Roślina nie jest wymagająca w uprawie. Może rosnąć w zacienionych miejscach, cechuje się też sporą odpornością na niskie temperatury. Trzmielina świetnie sprawdza się w roli dekoracji ogrodzeń, czy rabat kwiatowych.

Powyższe i inne pnącza ozdobne znajdziesz w Internetowym Sklepie Ogrodniczym Podkarpackie Sady pod adresem https://www.podkarpackiesady.pl/77-pnacza.

Autor: Mariola Pańczyk – projektant ogrodów, bloger, mama.

Źródło:

Similar Posts