Porady

Odczarowujemy grzejniki. Krótki poradnik o tym, jaki grzejnik wybrać, aby był efektowny i efektywny

Odczarowujemy grzejniki. Krótki poradnik o tym, jaki grzejnik wybrać, aby był efektowny i efektywny

Ogrzewanie grzejnikowe nadal jest najbardziej popularne. Jeszcze do niedawna niewiele osób zastanawiało się dłużej nad wyborem samego grzejnika pokojowego, wszak miał on przede wszystkim dawać ciepło, a estetyka była pomijana. Na szczęście obecnie można znaleźć zarówno efektywne, jak i efektowne modele. Zatem, co warto wybrać?

Efektywne grzejniki, czyli co mamy do wyboru?

Warto wiedzieć, że ciepło oddawane w grzejnikach na drodze promieniowania zapewnia komfort cieplny. Utrzymanie jednakowej temperatury ma duże znaczenie zarówno dla naszego komfortu, jak i zdrowia. Warto np. wiedzieć, że moc cieplna chromowanych grzejników pokojowych jest o 30% niższa niż grzejników pokrytych warstwą lakieru. Warto także zwrócić uwagę na sam czas nagrzewania się grzejnika i zdolność utrzymywania temperatury, która jest także niezwykle ważna dla komfortu. Warto jeszcze zwrócić uwagę na samo podłączenie grzejnika do typu instalacji. W przypadku wymiany źródła ciepła i instalacji grzejnikowej najlepiej wybierać modele z uniwersalnym przyłączeniem. Moc cieplna grzejnika może być zwiększona przy pomocy większej ilość płyt aluminiowych w przypadku grzejników panelowych bądź większej ilości żeber w przypadku grzejników żeliwnych. Dodatkowo, aby nie trzeba było zwiększać gabarytów grzejnika można zastosować modele, które poza panelami aluminiowymi posiadają dodatkowo ożebrowanie.

Estetyka rzecz ważna – idealne grzejniki do nowoczesnych wnętrz

Grzejniki o dobrych parametrach cieplnych mogą być jednocześnie niezwykle estetyczne. Warto tutaj zwrócić uwagę na design i dostosować go do estetyki samego wnętrza. Do nowoczesnych pomieszczeń świetnie sprawdzą się grzejniki panelowe, które wykonane są z aluminium. Ich prostota i minimalizm pasują do wnętrz urządzonych w stylu glamour, którym dodają nutę elegancji w czystej postaci. Warto tutaj zauważyć, że takie grzejniki można dowolnie przemalowywać. Taki zabieg nie powoduje, że tracą one swoją efektywność. Takie modele świetnie sprawdzą się do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim. Wpisują się jednocześnie w filozofię hygge, gdyż zachwycają swoim minimalizmem, estetyką oraz funkcjonalnością. Dostępne są także grzejniki dekoracyjne, które mogą swoją obudową przypominać panele drewniane, mogą mieć także lustrzaną obudowę. Tutaj możliwości jest naprawdę sporo i taki grzejnik niewątpliwie będzie stanowił swoistą kropkę nad „i” w nowocześnie urządzonym wnętrzu. Należy przy tym zwrócić jednak uwagę na parametry cieplne takiego modelu.

Retro zawsze w modzie – niezawodne grzejniki żeliwne

Grzejniki panelowe to nie jedyny wybór do pokoju. Efektywne ogrzewanie dają również grzejniki żeliwne, które nie nagrzewają się tak szybko, jednak bardzo długo utrzymują ciepło. Oczywiście wiele osób stwierdzi, że ich estetyka jest wątpliwa, a ich zabudowa mija się z celem, gdyż może zmniejszać parametry cieplne, niezbędne do utrzymania komfortu w danym pomieszczeniu. Jednak grzejniki pokojowe żeliwne mogą mieć charakter dekoracyjny w pomieszczeniach o charakterze retro, utrzymanych w klimacie lat 50-tych, czy 60-tych. W zestawieniu ze stylizowanymi meblami będą podkreślać klimat takiego wnętrza. Ich przemalowanie pozwoli dopasować je do wybranej kolorystyki wnętrza.

Idealne grzejniki do pokoju dziecka i dla alergików

Czasami wybór grzejnika determinują również czynniki dodatkowe, np. nie gromadzenie się na nich kurzu. To niezwykle ważne w przypadku dopasowywania poszczególnych modeli do pokoju dziecka, a także pokoju alergika. W tym przypadku sprawdzi się doskonale grzejnik pokojowy panelowy. Warto zauważyć, że ich budowa sprawia, że kurz nie wnika w zakamarki, tak jak w przypadku grzejników żeliwnych. Dodatkowo zwiększa również bezpieczeństwo użytkowania i zapobiega wypadkom. Zatem gdy Twoje dziecko jest bardzo energiczne i ruchliwe to wybór grzejnika panelowego pod każdym względem jest najlepszy. Warto zauważyć, że grzejniki panelowe oddają ciepło w większym stopniu poprzez promieniowanie, a w mniejszym przez konwekcję, co nie powoduje efektu unoszenia się do góry drobinek kurzu.

Efektywny i efektowny grzejnik – takie połączenie jest jak najbardziej możliwe. Wystarczy wybrać niezawodne grzejniki panelowe i ich gabaryty i moc dobrać do wielkości pokoju.

Similar Posts