Coraz częściej wracamy do korzeni urządzając kuchnię w zgodzie z przyrodą, którą można wprowadzić do wnętrza na wiele sposobów. Odpowiednio dobrane meble i dodatki potrafią stworzyć ciepły i harmonijne klimat.
Eleganckie drewno
Drewno wprowadza do każdego pomieszczenia dużo ciepła, estetyki i przytulnego klimatu. Jest to niezwykle uniwersalny materiał, który sprawdzi się w każdej aranżacji – w stylu skandynawskim, nowoczesnym, glamour, retro czy tradycyjnym. Najbliższe naturze są oczywiście meble z drewna litego. Jeżeli stawiamy na nowoczesność fronty szafek powinny być gładkie i bez zbędnych zdobień. Natomiast styl rustykalny i tradycyjny rządzi się innymi prawami. W tym przypadku mogą dominować wszelkie rzeźbienia i listwy dekoracyjne. Meble kuchenne w stylu angielskim i skandynawskim przyjmują najczęściej biały kolor. Wykonane są przeważnie z surowego jasnego drewna pomalowanego na biało.
Pięknym, jak i funkcjonalnym elementem w kuchni będzie wyspa z drewnianym blatem. W jadalni połączonej z kuchnią wspaniale będzie prezentował się drewniany stół dębowy wiśniowy lub sosnowy. Blaty kuchenne wykonane z marmuru granitu lub konglomeratów kamiennych będą wyglądały niezwykle elegancko. Doskonałym dodatkiem będą meble z rattanu, na przykład krzesła czy szafka stojąca. Na wyspę możemy jednak zdecydować się w kuchni połączonej z salonem pod warunkiem, że pomieszczenie jest duże. W przeciwnym razie miejsce należy zarezerwować na stół i fotele do salonu.
Kolory prosto z natury
O klimacie wnętrza bardzo często decydują barwy, po które sięgamy. Kuchnia inspirowana naturą powinna wykorzystywać kolory przywodzące na myśl wodę, słońce, piasek, ziemię, trawę i skały. Dlatego idealnie sprawdzą się beże, biel, przygaszone odcienie zieleni, błękit, szarości i żółć. Motyw drewna może stać się zarówno elementem dominującym w kuchni, jak i zwieńczeniem harmonijnej całości. Do wnętrz inspirowanych naturą bardzo dobrze sprawdzą się jasny i ciemny orzech, dąb, norweska sosna lub akacja. Nie może zabraknąć oczywiście roślin doniczkowych, ziół na parapecie czy świeżych kwiatów. Bardzo modne są również dodatki z motywami roślinnymi, np. obrazki, tapety, a nawet tekstylia.
Dodatki i ozdoby
W kuchni nie ma miejsca na przypadkowe rzeczy, dlatego każdy, nawet najmniejszy element powinien być funkcjonalny i etyczny. Dodatki i ozdoby tworzą spójną całość, dlatego warto zadbać o te szczegóły. Powinny być wykonane z materiałów występujących w przyrodzie. Aranżację dopełnią tekstylia z lnu, wiklinowe i rattanowe kosze, drewniane figurki, taborety z pnia drewna z widocznym rysunkiem słoiki sęków, kamienna patera na ciasto czy bambusowy klosz.