Porady

Dlaczego warto prać dywan?

Dlaczego warto prać dywan?

Utrzymanie domu lub mieszkania w czystości stanowi dla wielu z nas priorytet. Jednak często w trakcie gruntownych porządków zapominamy o tych elementach naszego domostwa, które również zasługują na sporą uwagę – nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych. Chodzi oczywiście o dywany i różnego rodzaju wykładziny, które wciąż w wielu przypadkach zdobią nasze salony lub sypialnie. W poniższym artykule dowiesz się, dlaczego pranie dywanów jest istotne.

Pranie dywanów może ustrzec nas przed alergią 

Wielu z nas zmaga się z alergiami sezonowymi. Ich główną przyczyną są przede wszystkim pyłki roślin, które unosząc się w powietrzu podrażniają układ oddechowy. Niektórzy zmagają się również z alergiami żywieniowymi lub odzwierzęcymi. Należy jednak pamiętać, że nieprane dywany również mogą być źródłem alergii. Główną tego przyczyną są oczywiście roztocza, które gromadzą się w materiale i wywoływać mogą napady kaszlu lub duszności. Roztocza to pajęczaki – możliwe są do wykrycia wyłącznie przy użyciu mikroskopu, nie są więc widoczne gołym okiem. Osadzają się one najczęściej w zbiorowiskach kurzu oraz w glebie. Możemy być pewni, że dywany, które przez długi czas pozostały nieprane, stanowią siedlisko roztoczy. Usunięcie ich jest wyjątkowo proste. Przed obecnością niewidocznych stworzonek w naszym mieszkaniu uchroni nas regularne czyszczenie dywanów i wykładzin. Musimy pamiętać o tym, że roztocza gromadzą się wszędzie tam, gdzie kurz oraz w miejscach wilgotnych. Warto więc regularnie prać nie tylko dywany i wykładziny, ale również nasze koce, wycieraczki i inne dekoracje, które mamy wyłożone w domu. Pranie dywanów pozwoli nam na uniknięcie złego samopoczucia, bólów głowy, kaszlu a nawet rozległych duszności w przypadku, gdy nasz organizm jest wyjątkowo wrażliwy na alergeny.

Pranie dywanów jest ekonomiczne

Bardzo często w naszym domu zalegają dywany, które towarzyszą nam od wielu lat. Oczywiście – jak każde materiały – ulegają one stopniowemu zużyciu. Warto mieć jednak świadomość, że pranie dywanów pozwoli nam na przedłużenie koloru i faktury naszych dywanów. Na rynku istnieje bogata oferta produktów przeznaczona przede wszystkim dla dywanów. Dzięki regularnemu praniu naszych wykładzin będziemy mogli przez długi czas cieszyć się ich kolorem. Nieprane dywany po czasie ciemnieją – ich barwy oraz wzory na nich wyszyte tracą na intensywności a sama ozdoba traci swoje piękno. Brud, który dostaje się pomiędzy nitki dywanu powoduje, że obciążona zostaje faktura dywanu. Z tego powodu staje się on sztywny i nieprzyjemny w dotyku. Musimy pamiętać o tym, że dywany nie należą do tanich ozdób. Warto więc poświęcić kilka godzin na utrzymanie ich w czystości. Dzięki temu będziemy mogli jeszcze przez długi czas cieszyć się ich jakością, bez potrzeby wymiany produktu na nowy.

Co się dzieje wewnątrz dywanu?

Posiadacze zwierząt są świadomi tego, w jak wielu dziwnych miejscach odnaleźć można ich sierść. Spora jej część bez wątpienia mieści się również w naszych dywanach. Musimy również pamiętać o tym, że analiza mikroskopowa pokazałaby nam, że wykładziny zasiedlone są również przez nasze włosy, naskórek (który naturalnie się złuszcza), okruszki oraz drobinki piasku, które zwierzę lub dziecko przyniosło z podwórka. Pranie dywanów stanowi łatwe rozwiązanie na pozbycie się tych nieprzyjemnych elementów naszej przestrzeni życiowej.

Wiele argumentów wskazuje za tym, że pranie dywanów jest czynnością, która powinna na stale wejść do naszego harmonogramu sprzątania. Ta prosta aktywność pozwoli nam nie tylko na zaoszczędzenie pieniędzy, ale również na uniknięcie wielu nieprzyjemnych objawów alergicznych. Jeżeli jednak nie mamy ochoty na własnoręczne pranie materiału, bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy piorącej. Wbrew pozorom nie jest to kosztowne rozwiązanie, a zdecydowanie bardziej skuteczne – wynika z cennika firmy CzechPranie.pl.

Similar Posts