Wśród najważniejszych czynności podczas budowy obiektów murowanych jest zadbanie o właściwie wykonaną izolację poziomą fundamentów. Jej brak często prowadzi do utraty stabilności całego budynku, sprowadza zagrożenie dla jego użytkowników. Warto zatem przybliżyć najważniejsze kwestie w tym zakresie, włącznie z najlepiej przystosowanymi do tego materiałami.
Czym jest izolacja pozioma fundamentów?
Chcąc zabezpieczyć budynek przed szkodliwym wpływem wilgoci, obowiązkowa staje się izolacja pozioma fundamentów. Jest ona umiejscowiona pomiędzy ławą, a ścianą fundamentową oraz na styku ścian fundamentowych i zewnętrznych. Dzięki niej nie ma szans na kapilarne podciąganie wody z gruntu, na ścianach w domu nie pojawia się więc wilgoć. Zaniechanie obowiązku wykonania izolacji poziomej fundamentów może prowadzić do szybkiego pękania murów, które w konsekwencji osiadają, a fundament ulega zniszczeniu. Zabezpieczenie w postaci izolacji poziomej jest zatem często wystarczające, oczywiście pod warunkiem, że połączy się ją z izolacją murów gruntowych i ścian. Każdy, kto zajmuje się wykonywaniem takich prac regularnie i ma w tym zakresie doświadczenie, potwierdzi, iż jest to niezwykle ważny element. Świadczy o tym fakt, że na tym oparta jest cała konstrukcja budynku. Pominięcie tego ważnego elementu można później nadrobić, lecz z pewnością nie obędzie się bez dużych nakładów finansowych i dużego poziomu skomplikowania wszystkich prac – jest to cena za zaniedbania. Będąc już przy kwestii kosztu, należy jeszcze uwzględnić koszt wynajęcia profesjonalnej ekipy oraz stosowanych materiałów. Oczywiście może się to różnić w zależności od wybranej formy izolacji oraz zastosowanych materiałów.
Przy pomocy jakich materiałów wykonuje się izolację poziomą fundamentów?
Obecnie rezygnuje się z wykorzystywania papy na lepiku, jak było to jeszcze kilka lat temu, gdy była ona nakładana w dwóch warstwach. Pierwsza pełniła rolę hydroizolacji, druga natomiast zbrojenia. Współcześnie zakupuje się membrany izolacyjne i papy termozgrzewalne. Podejmując decyzję, co do wyboru, warto poznać ich krótkie charakterystyki, co może pomóc. Pierwszym materiał to nic innego, jak płachta o grubości do dwóch milimetrów. To bardzo ważne, gdyż w przypadku poziomej izolacji fundamentów powinno unikać się folii cieńszej niż 0,4mm. Jeżeli zależy nam na lepszym połączeniu z zaprawą, warto wybrać materiał pokryty dodatkowymi wytłoczeniami. Na tak ułożonej warstwie układa się bez najmniejszego problemu pustaki i cegły. Papy termozgrzewalne produkowane są z włókna poliestrowego i dodatkowo pokrywana masą asfaltową po dwóch stronach. Kupuje się je w gotowych rolkach o szerokości jednego metra. Dostępne są w dwóch wariantach długości: 5 lub 10 metrów i grubości w zakresie 3,2 do 5,2 milimetrów. Izolacja pozioma fundamentów wykonana przy zastosowaniu papy termozgrzewalnej jest o wiele bardziej wytrzymała, jeśli materiał jest grubszy. Wybierając papę, zwrócić należy uwagę na jej ważne zalety – elastyczność i wytrzymałość na wysokie temperatury – sięgające nawet 120 stopni Celsjusza.