Ceny materiałów budowlanych szybują w górę. Koszt spełnienia życiowego marzenia jest coraz większy dla osób, które chcą postawić własny dom. Nie byłoby to jednak aż takim problemem, gdyby ktoś byłby w stanie zagwarantować, że ceny ogrzewania utrzymają się w długim okresie na względnie niskim poziomie. Dziś wiemy, że to mrzonka i pobożne życzenie, dlatego coraz więcej osób intensywnie rozgląda się za alternatywnymi metodami ogrzewania, które docelowo obniżą poziom wydatków przeznaczanych na utrzymanie domu.
Jednym z ciekawszych nowoczesnych rozwiązań są folie grzewcze na podczerwień. Budzą coraz większe zainteresowanie nie tylko indywidualnych inwestorów. Stosowane są także w budynkach użyteczności publicznej, gdzie planowany metraż powierzchni wymaga uwzględnienia w projekcie metody ogrzewania, która nie będzie generować ogromnych kosztów. Pod tym względem (i nie tylko!) folie grzewcze na podczerwień sprawdzają się idealnie. Co więcej trzeba o nich wiedzieć? Przeczytaj!
Charakterystyka folii grzewczych na podczerwień
Pod względem konstrukcji folie grzewcze na podczerwień składają się z kilkunastu warstw pokrytych głównie włóknem węglowym i pastą karbonową. Część z nich odpowiada za przewodzenie prądu, izolację maty grzewczej oraz pełni funkcje ochronne. Folia grzewcza na podczerwień może być montowana zarówno w podłodze, jak i na ścianach oraz suficie. Wszystko zależy od przyjętej przez projektanta koncepcji. Warto jednak zawsze skonsultować decyzję z ekspertami producenta maty grzewczej, zwłaszcza gdy instalacja ma przebiegać w już gotowym, a nie dopiero projektowanym budynku czy pomieszczeniu.
Do kluczowych zalet folii grzewczych na podczerwień na pewno należy niski koszt utrzymania oraz ekologiczny wymiar inwestycji. Gdy inwestor od początku planuje wspierać prośrodowiskowe rozwiązania, może niemal do zera obniżyć przyszłe wydatki. Ceny surowców energetycznych są coraz wyższe i bardziej niestabilne niż kiedykolwiek, a duet fotowoltaika – folie grzewcze sprawia, że dom staje się prawie samowystarczalny. Ma to swoje konsekwencje dla środowiska, ponieważ maty grzewcze nie emitują szkodliwych substancji do środowiska oraz są zdrowsze np. dla alergików.
Wybierz producenta folii grzewczych na podczerwień
Rynek dostawców folii grzewczych na podczerwień wciąż jest w fazie wzrostu i nie jest jeszcze w pełni nasycony. Wyróżniającą pozycję na polskim poletku ma podszczecińska firma Dream Heat, która wbrew pozorom jest aktywna gospodarczo od prawie 30 lat. Z powodzeniem współpracuje z azjatyckimi producentami, dzięki czemu stale rozwija własne technologie oraz dostarcza autorskie produkty do sklepów w całej Europie.
Korzyścią czerpaną z wyboru Dream Heat jest kompleksowa obsługa. Firma dostarcza nie tylko maty grzewcze, ale zapewnia także pełną integrację instalacji z systemem fotowoltaicznym. Folie Dream Heat łatwo zamontować samodzielnie, lecz jeśli ktoś nie ma czasu lub nie czuje się na siłach – można skorzystać z usług certyfikowanych instalatorów. To zresztą jest posunięcie rekomendowane przez producenta, ponieważ daje gwarancję poprawnego działania instalacji w kolejnych latach użytkowania.